Vücudunuz Hakkında 10 İlginç ve Önemli Detaylar- LÜTFEN PAYLAŞALIM… ➡ ➡


Yükleniyor
Reklamı Geç


1,644
 
 
11
0

Ekleyen / 19 Eki 2016 tarihinde yayınlandı

İnsan vücudu oldukça karmaşık bir yapıdır. Sahip olduğumuz Her organ farklı işlevleri yerine getirir. Günümüz teknolojisinde bile çözülemeyen pek çok nokta, keşfedilmeyi bekleyen farklı özelliklerimiz bulunur.

Bu kadar karmaşık bir yapıda bizlerin bilmediği bir çok şeyde bulunmakta. İşte vücudunuz hakkında bilmediğimiz 10 şey.

Tıp konusunda bir çok gelişme söz konusu fakat insan vücudu hakkında bilinmeyen hususlar neredeyse evren hakkında bilmediklerimiz kadar çok. Gün geçtikçe bilmediğimiz o kadar bilgi ortaya çıkıyor ki doğru bilinenler yanlış, yanlış diye bilinenler bir bakmışınız doğrular olmaya başlıyor. Bu durum da bilgi kirliiğine sebep oluyor.

İnsan vücudu o kadar kompleks bir sistem ki, binlerce yıllık tıbbi bilgiye ve tecrübeye rağmen, hala doktorları ve araştırmacıları şaşırtmaya devam ediyor. O yüzden bize çok sıradan görünen vücut parçalarımız ya da fonksiyonlarımızda bile çok ilginç ve beklenmedik şeyler saklı olabilir. Hapşırmaktan tırnak uzamasına kadar 100 adet abuk, şaşırtıcı ve ilginç gerçekler aşağıda
Genel bilgiler:
– İnsanın kromozom sayısı 46, bezelyeninki 14 ve tatlı su istakozu da denilen kerevitinki ise 200.
– İnsan vücudundaki damarların uzunluğu yaklaşık 96 bin kilometre
– İnsan açlıktan önce uykusuzluktan ölüyor.
–Her insan yaşamı boyunca 22 kilogram deri kaybediyor.
– Her bin bebekten biri tek dişle doğuyor.
– Her 20 kişiden birinin ve çoğunlukla da erkeklerin kaburga sayısı 1 fazla.
– İnsanın saç teli sayısı yaklaşık 100 bin.
– Kalp günde ortalama 100 bin kez atıyor.
– İnsanın DNA’sıyla şempazelerinki arasındaki benzerlik yüzde 98,4, salyangozunkiyle benzerliği ise yüzde 70.
– Ceninler rock müziğine ve yüksek sese tekme atarak tepki gösteriyor.
– 300 kemikle doğan insanoğlunun yetişkinliğinde bu sayı 206′ya düşüyor.
– Sağlıklı bir insanın tırnağının tam olarak gelişmesi 4-6 ay sürüyor.
– Diş minesi insan vücudundaki en sert madde.
– Böbrekler kanı günde 300 keze kadar filtreliyor.
– Parmaklar ortalama bir hayat boyunca yaklaşık 25 milyon kez kıvrılıp açılıyor.

Beyin Hakkında gerçekler:

İnsan beyni, insan anatomisinin en karmaşık ve en az anlaşılabilen kısmı. Bilmediğimiz çok şey var, ama bildiğimiz ilginç gerçekler:

*Beyine giden ve gelen sinir sinyallerinin hızı saatte 273.6 km’ye ulaşabiliyor. Bu da çevremizdeki etkilere nasıl bu kadar hızlı tepki verebildiğimizi ve bir acıyı nasıl anında hissettiğimizi açıklıyor.

*Beyin 10 Watt’lık bir ampul kadar enerji tüketiyor. Akla bir fikir geldiğini karikatürize etmek için başın üzerine çizilen ampül figürü çok da yanlış değilmiş. Beynimiz bu enerjiyi uykuda da harcıyor.

*İnsan beyninin depolayabileceği bilgi miktarı Encyclopedia Britannica’nın içindeki bilgiden 5 kat fazla. Ya da bizdeki eski Meydan-Larousse’tan. Bilim adamları bir rakam belirleyemediler ama bu kapasitenin 3 ila 1000 Terabayt arasında olduğu düşünülüyor. 900 yıllık İngiliz Tarih Arşivi’nin 70 Terabayt olduğu düşünülürse, inanılmaz bir kapasiteden bahsediyoruz.

*Beyin kandaki oksijenin yüzde 20’sini harcıyor. Vücut ağırlığının sadece %2’sini oluşturmasına rağmen, bu kadar çok oksijen harcaması çok ilgi çekici. Bu yüzden de oksijensiz kalma öncelikle beyin hasarına yol açıyor.

*Beyin gece gün boyunca olduğundan daha aktif. Düz mantık ile düşünüldüğünde, gündüz yaptığımız onca faaliyet, görüntü, ses vb.nin beyni yatakta yatarak dinlenmemiz durumundan daha fazla çalıştıracağını sanabiliriz. Ama durum tam tersi. Vücudu kapatınca beyin daha da açılıyor.

*Bilim adamlarına göre IQ yükseldikçe daha fazla rüya görülüyor. Doğru olabilir ama uykudan sonra rüyalarınızı hatırlamıyorsanız hemen kendinizi kötü hissetmeyin. Çoğumuz gece gördüğümüz rüyaların büyük bir kısmını hatırlamıyoruz ve bu rüyalar en fazla 2-3 saniye sürüyor.

*Nöronlar insanın hayatı boyunca gelişmeye devam ediyor. Yıllarca, bilim adamları ve doktorlar beyin ve sinir dokularının gelişmediğini ve hasarın iyileşmeyeceğini düşündüler. Vücudun diğer kısımları gibi olmasa da nöronlarda gelişebiliyor ve bu da beyin ve hastalıkları konusunda önümüze yeni bir yaklaşım getirecek.

*Nöronların tipine göre bilginin akış hızı değişiklik gösteriyor. Bütün nöronlar birbirinin aynı değil. Bu değişik tipler içinde bilgi akış hızı 0.5 metre/saniye’den 120 metre/saniye’ye kadar değişebiliyor.

*Beyin herhangi bir acı hissetmez. Tüm acıların kaynağı beyin olmasına rağmen, kendi üzerinde ağrı algılayıcıları olmadığı için acıyı hissetmiyor. Ama çevresinde çok fazla doku, sinirler ve damarlar var ve bunlar acıya duyarlı. Bu yüzden keskin baş ağrıları var zaten.

*Beynin %80’i sudur. Tezgahlarda ya da TV’de gördüğünüz beyinler çok gerçekçi değil. Yaşayan bir beyinin dokusu daha çok bir jöleye benziyor. Bir dahaki sefere susuz kaldığınızda beyninizi unutmayın.

İç Organlar;Bizi rahatsız etmedikleri sürece aklımıza getirmediğimiz iç organlarımız, aslında yememizi, nefes almamızı ve ayakta dolaşabilmemizi sağlıyorlar. Karnınız guruldadığında aşağıdakileri aklınıza getirin.

*En büyük iç organımız ince bağırsağımızdır. “İnce Bağırsak” diyoruz ama “kalın” bağırsağımızdan çok daha uzun, bir insanın boyunun dört katı kadar. İçeride çok fazla dolanarak karın boşluğuna sığmayı başarıyor.

*İnsan kalbinin yarattığı basınç, kanı 10 metre yüksekliğe fışkırtmaya yeterlidir. Kalbimizin attığını hissetmemiz de bundan. Tüm vücuda kanı dağıtabilmek için böyle yüksek bir basınç ve buna dayanacak kadar sağlam bir organ gerekiyor.

* Midenizdeki asit bir jileti eritebilecek kadar kuvvetlidir. Tabii bunu test etmek için jilet ya da başka bir metal eşya yemeniz gerekmiyor. Midemizdeki hidroklorik asit pek çok metali eritebilecek özellikte.

* İnsan vücudundaki damarların toplam uzunluğunun yaklaşık 96,500 km olduğu tahmin ediliyor. Dünyanın çevresinin yaklaşık 40,200 km olduğunu düşünürsek, vücudunuzda dünyanın çevresini iki defadan fazla dönecek kadar damar var.

* Midenizin iç çeperi her 3 ila 4 günde bir yenilenir. Mide duvarları oluşturan hücreler bu kadar sık değişmezlerse mide asidi bu hücreleri eritir. Ülseri olanlar mide asidinin canınızı ne kadar yakacağını iyi bilirler.

* İnsan akciğerinin yüzey alanı bir tenis kortunun alanı kadardır. Kana oksijen geçişini daha verimli yapabilmek için, akciherlerimizde binlerce bronş ve alveol bulunur. Bunların içinde de mikroskopik kanalcıklar vardır. Yüzey alanının büyüklüğü oksijen ve karbondioksit değiş dokuşunu kolaylaştırır ve vücudun her zaman yeterli oksijeni almasını sağlar.

*Kadınların kalbi, erkeklerden daha hızlı atar. Bunun ana sebebi, genel olarak kadınların erkeklerden daha az yapılı olması ve kalbin daha az kan pompalamasıdır. Bunun dışında da kadın ve erkek kalpleri, özellikle kalp krizi aşamasında farklı özellikler gösterebilir. Bazı durumlarda kadın ve erkek kalbine uygulanması gereken tedavilerde de farklılık olabilmektedir.

* Bilim adamları, karaciğerin 500’ün üzerinde fonksiyonunu bulmuşlardır. Karaciğerinizi ancak çok içki içtiğinizde hatırlamanıza rağmen, bu organ vücudun en çok çalışan ve en büyük organlarından biridir. Karaciğerin yaptığı işlere örnek olarak safra üretimi, kırmızı kan hücrelerinin ayrıştırılması, plazma protein sentezi ve toksinlerden arındırma sayılabilir.

* Aort damarımızın çapı bahçe hortumu çapına yakındır. İnsan kalbinin ortalama büyüklüğünün yumruğumuz kadar olduğu düşünülürse, aort damarının çapı oldukça fazladır (Amerikan standardında bir bahçe hortumu dış çapı yaklaşık 27 mm. dir). Bu damarın bu kadar geniş olmasının sebebi, oksijen açısından zengin kanı vücuda dağıtan ana kaynak olmasıdır.

* Kalbinize yer açmak amacı ile, sol akciğeriniz, sağ akciğerinizden daha küçüktür. Herhangi birine “akciğerleri çiz” dediğinizde genelde simetrik iki organ çizimi ile karşılaşırsınız. İki akciğerimiz yaklaşık aynı ölçüde olmasına rağmen, hafif sola kayık olan kalbimiz, sol akciğerin bir kısmını gasbetmiştir.

* İç organlarınızın büyük bir kısmını kaybetseniz dahi hayatta kalabilirsiniz. İnsan vücudu çok kırılgan gibi görünmesine karşılık, mideniz, dalağınız, bir akciğeriniz veya böbreğiniz olmadan ya da karaciğerin %75’i, bağırsakların %80’i olmadan yaşamınızı sürdürebilirsiniz. Tabii ki çok iyi hissetmeyebilirsiniz ama bu organların eksikliği sizi öldürmeyecektir.

*Böbreküstü bezleri hayat boyunca sürekli küçülür Böbreküstübezleri, böbreklerin hemen üzerinde yer alır ve stres hormonları üretir (kortizol ve adrenalin gibi). Gebeliğin 7. ayında bebeğin böbrek üstü bezleri ile böbrekleri aynı boyuttadır. Doğumdan önce biraz küçülen böbreküstü bezleri, yaşam boyu küçülmeye devam ederler. Öyle ki, çok yaşlı insanlarda böbreküstü bezleri görünemeyecek kadar küçüktür.

1. İnsan kalbi yerinden çıkarıldığında bir süre daha atmaya ve etrafındaki havadan oksijen almaya devam eder çünkü kendi elektrik sistemine sahiptir

2. Mide asidi o kadar güçlüdür ki vücudunuz her 3-4 günde bir midenizin iç katmanını baştan aşağı yeniler

3. İnsan burnu 50.000 kokuyu tanır ve hatırlar, neredeyse köpek burnu kadar güçlüdür

4. Vücudunuzda 96.000 km uzunluğunda kan damarı vardır. Bu uzunluk Ekvator’un çevresinde 2.5 tur atabilir

5. Kalbiniz her gün bir kamyonu 32 km götürmeye yetecek enerji üretir. Ömür boyunca ürettiği enerji ile bir kamyon aya gidip geri dönebilir

6. 70 yıllık ömrü boyunca bir insan kendinden ortalama 48 kilo deri döker

7. Havanın açık olduğu bir gece gökyüzüne bakarsanız Andromeda galaksisini görebilirsiniz, bu gözlerinizin küçücük bir ışık huzmesini yakalayabilecek kadar hassas ve güçlü olduğu anlamına gelir zira bu komşu galaksi 2,5 milyon ışık yılı uzaklıktadır

8. 80 desibel gücünde horlamak mümkündür. Bu seviye bir beton kırıcı hava tabancasının yanında uyumak ile eşdeğerdir. 85 desibelin üzerindeki gürültü seviyeleri insan kulağı için zararlı kabul edilmektedir

9. Bir insan ömrü boyunca 25.000 metreküp hacminde iki yüzme havuzunu dolduracak kadar tükürük üretir

10. Uyanık olduğunda beyniniz bir ampulü yakmaya yetecek kadar elektrik üretir

11. Kemikleriniz aynı ebattaki çelikten daha güçlüdür, buna karşın çelikten 4-5 kat daha hafiftir ve çelikten bile güçlü olan kemiklerinizin %31’i sudur

12. İnsan gözü dijital bir kamera olsaydı, 576 megapiksel olurdu. Piyasada bulabileceğiniz en gelişmiş 80 megapiksel DSLR’nin fiyatı 34.000 dolardır. Ayrıca uzmanlar insan gözünün 10 milyon farklı rengi ayırt edebildiğini tahmin etmektedir

13. Kılıf içerisinde olmasaydı tüm hücrelerinizde yer alan DNA dünyadan Plüton’a gidip geri gelecek kadar esneyebilirdi

14. Ömrünüz boyunca, beyninizin uzun dönem hafızası 1 kuadrilyon (1 milyon x milyar) ayrı bit bilgiyi tutabilir

15. Ortalama bir insan ömründe, kalp yaklaşık olarak 1.5 milyon varil – 200 tankeri doldurmaya yerecek kadar – kan pompalar

16. Vücudunuz saatte 180 milyon kırmızı kan hücresi üretir

17. Hamilelik süresince, eğer annede organ hasarı ortaya çıkarsa, rahimdeki bebek hasarlı organı onarmak için kök hücre gönderir

18. Bir adım atmak için 200 kas çalışır

19. Tek bir hücrede 6 milyar DNA bulunur

20. Bir insan hiç yemek yemeden 2 ay yaşayabilir

21. Tat alma reseptörleri sadece dilinizde bulunmaz, aynı zamanda midenizde, ince bağırsağınızda, pankreasınızda, akciğerinizde, anüste, testislerde ve beyinde de tat alma reseptörleri bulunur

22. Hafızanıza yeni bir şey kaydettiğinizde beyindeki nöronlar arasında yeni bir fiziki bağ oluşturulur. Her yeni kayıt ile beyninizde fiziki bir değişim yaşanır

23. Beyin hücreleriniz ölmeye başlamadan önce oksijensiz 5-10 dakika hayatta kalabilirsiniz

24. Beyninizin %60’ı yağdan oluşur

25. Uzun süreli açlık durumunda insan beyni son bir kurtuluş çaresi olarak kendi kendini yiyecektir

26. Fobiler kalıtımsal olabilir

27. Belli uyaranlara karşı önceden otomatik olarak programlanmış şekilde vermiş olduğunuz tepkilere duygu denir. Yüzünüzü bir duyguyu yansıtacak şekilde değiştirdiğiniz zaman o duyguyu yaşamaya başlarsınız

28. insan gözü her defasında yalnızca görüş alanınızdaki küçük bir alanı görebilir, bunları tek bir resim haline geiterbilmek için saniyede 2-3 seğirme (hızlı, otomatik göz hareketi) gerçekleştirir

29. – Beyniniz kendisini aşırı yüklenmeden ve duygusal çöküntülerden korumak için bildiklerini unutur, bu yeni bilgileri daha kolay ve hızlı öğrenmenizde size yardımcı olur

 

10- Ayaklar
Ayaklarınız sizin ile beraber büyümeye devam. Çoğu insan ayaklarının belirli bir yaşa kadar büyüdüğünü ve sonra büyümediğini düşünür. Bu aslında her insan içi geçerli değildir. Ayaklarınız yıllar boyunca sizinle birliktedir ve her gün yürüme halindedir.

9- Akıllı Sinir Uçları
Uyurken büyük tuvaletinizi yapamazsınız. Karnınızda oldukça akıllı sinir uçları bulunur ve bunlar kalın bağırsanızı kontrol etmektedir. Bunlar belinizdeki kasılmalarında ortaya çıkmasını sağlar.

8- Duyular
Eğer oda sıcaklığında bir kahve içmeyi denerseniz bu size daha acı gelecektir. Bunun sebebi duyularımızdır. Sıcak bir kahveyi içtiğinizde damak tadınız o kahvedeki tadı daha iyi algılar ve bu bize lezzetli gelir.

7- Parmak İzlerimiz
Parmak izlerimiz nesneleri kavramamızı kolaylaştırmaz. Bir çok insan parmak izlerimizin nesneleri kavramamızda yardımcı etken olduğunu düşünür.

6- Hıçkırık
Hiç nefes tutmanın hıçkırığı nasıl geçirdiğini düşündünüz mü? Vücudunuz solunum dışı yollarla karbondiyoksit biriktirir. Bu olay diyafram organımızın kasılmasını durduruyor ve hıçkırıyoruz.

5- Üşümek
Yapılan bazı araştırmalar kadınların erkeklerden daha soğuk olduğunu gösterir. Peki bu nedendir? Kadınlarda, erkeklerde vücutlarının çevresinde bir yağ tabakasına sahiptir.

4- Organlarımızın yer değiştirmesi
Eğlence merkezlerine gittiğiniz vücudunuzda ki ani değişimleri hissetmişsinizdir. Hatta ” Vücudum ağzıma geldi diye bir söz vardır.” . Bu kısmen doğrudur.

3- Koku
Yaşlı insanlar daha farklı kokar. Bir çok insan yaşlı insanların daha farklı koktuğunu belirtir. Bu aslında gerçektir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar yaşlıların kendilerine has kokularının olduğunu doğrular.

2- Horlamak
İnsanlar 80 desibel gücünde horlayabilir. Eğer yanınızda uyuyan kişi 80 desibel gücünde horluyorsa bu sizin için bir problemdir.

1-Tendonlar
Tendonlarınız bileğiniz ile yapışık oladabilir olmayadabilir. İnsan vücudu oldukça farklı bir yapıdır. Bir insanın özelliği ile sizin özellikleriniz farklı olabilir. Bunun nedeni atalarımızdan gelen özellikleri taşıyor olmamızdır.

» DAHA FAZLA AÇIKLAMA GÖSTER

1 Yorum