Uyuduğunuz Sırada Yaşadığınız 8 Garip Şey


Yükleniyor
Reklamı Geç


8,439
 
 
11
0

Ekleyen / 25 Ara 2016 tarihinde yayınlandı

Bir insan yaşamının neredeyse üçte birini uyumakla geçirmekte. Uyku bizler için temel ihtiyaçlardan. Fakat uyku esnasında bilincimiz kapalıyken vücudumuzda neler gerçekleşiyor. İşte siz uyurken vücudunuzda gerçekleşen garip şeyler.

8- Hypnic Jerk
Bir çoğumuz bunu yaşamıştır. Uyuduğumuz sırada yüksek bir yerden aşağı düşer gibi hissederiz ve tam aşağıya düşecekken uyanırız. Aslında bu sadece sizin yaşadığınız bir problem değil. Bir çok insan hayatı boyunca en az bir kez olsun bu durumu yaşar. Hatta bu durumun birde adı var; Hypnic Jerk. Peki bu durum neden kaynaklanır. Hypinc Jerk genelde uykuya dalma aşamasında gerçekleşir.Yorucu bir günün sonunda gelen uyku esnasında kaslarımızın ani kısa kasılmalar geçirmesi, boşluğa düşme hissine neden oluyor. Çünkü bu esana da vücut uykuya fizyolojik olarak hazırlanıyor ve yaşanan elektriksel ve hormonal değişimler bize bu hissi yaşatıyor.
7- Böbrekler
Böbrekler kan dolaşımındaki toksinleri süzer ve bunları su ile birlikte idrar olarak boşaltır. Uyku sırasında bu süzme işlemi daha yavaş gerçekleşir ve böbrekleriniz daha yavaş çalışır. Bunun sonucunda böbrekleriniz uyku sırasında daha az atık oluşturur. Bir çok insanın uyku sırasında normalden daha az tuvalete gitmesinin nedeni de budur. Bu aynı zamanda sabah kalkınca ilk idrarınızın koyu olmasının nedenidir.
6- Sesler
Bazı insanlar uykuya dalma sırasında beyinlerinin içerisinde güçlü sesler duymaktadır, örneğin silah patlaması gibi. İnsanlar bu aşaması uykularından ani bir reflekse sıçrar. Fakat bu herhangi bir acı hissi vermez ve tehlikeli değildir. Hatta bunun bir bile bulunmakta. Patlayan kafa sendromu. Genelde 50 yaş üstü kişilerde gerçekleşir.
5- Diş Sıkma
Çevrenizdeki insanların uyku sırasında ağzından diş gıcırtıları geldiğini duymuşsunuzdur. Ya da size bunu söyleyen birileri olmuş olabilir. Buna Bruksizm yani Diş Gıcırdatma denmekte. Uyku sırasında bir çok insan bunu yapıyor ama neden? Diş sıkma kişilerde iki sebepten görülebilmekte. Birincisi stres, diğeri ise kapanış bozukluğu. Fakat dişlerinizi sıkmanızın ve gıcırdatmanızın pek çok zararlı yanı mevcut. Bu problem diş eti hastalıklarına, diş kayıplarına bile yol açabilmekte.
4- Hızlı Göz Hareketleri
Uyku çeşitli evrelerden oluşmaktadır. Bu evrelerden biri REM halidir ve uykumuzun 4. evresidir. REM halinde vücut hareket edemez ve buna REM felci denir. REM evresinde genellik rüya görülmektedir. Tam bu esnada gözleriniz göz kapakları altında hızlı hareketler sergiler. Buna Hızlı Göz Hareketleri denir. Yapılan araştırmalar, gözleri hızlı eden bireylerin o esnada rüya gördüklerini ortaya çıkarmıştır. REM hali yaklaşık 20 dakika sürer. Bu evrede Nabız ve kan basıncınız değişkendir ve beyninize daha fazla kan gider.
3- Rüyalar
Aslında Rüyaların biyolojik içeriği, neden olduğu işleyişi tam olarak çözümlenebilmiş değil. Rüyalar, insanlığın başından itibaren ilgi çekici bir konu olmuştur ve araştırmaya açıktır. Bilimsel gerçeklere göre, insan gördüğü rüyaların %90’ını unutur. Genelde bir çok insan rüyalarında endişe duygusunu baskın olarak hissetmekte. Fakat bu rüya, hala gizemini korumakta ve net olarak açıklanabilir değildir.
2- Hormonlar
İnsan vücudu günün farklı saatlerinde farklı hormonlar salgılar. Bunlardan biriside uyku sırasında salgılanan büyüme hormonudur. Büyüme hormonu özellikle küçük yaştaki çocuklar için oldukça önemlidir. Büyüme hormonu beyindeki hipofiz bezinden salgılanır ve uyku sırasında salgılanma gerçekleşir. Küçükken annelerimizin bize erken yatmamızı söylemesinin temel sebeplerinden biride budur. Yapılan bazı araştırmalar büyüme hormonunun gece 10 ile 3 arasında salgılandığı söylemektedir. Bu nedenle çocukların erken uyuması, büyüme hormonunu yeterli salgılanmasını sağlar ve vücuttaki hücrelerin gelişiminde daha fazla olumludur.
1- Uyur Gezer ve Uyur Konuşur
Uyur gezerlik ya da uyurken konuşmak, bazı insanlar yaşadığı ve bir çoğunun neden olduğunu bilmediği durumlardan birisi.Bazı insanlar uyku sırasında yaşadığı uyur gezerlik ile kendini başka bir odada bulabiliyor.Bazı zamanlarda yapılan faaliyetler bunlardan daha tehlikeli olabilir. Kişi kendini yemek yaparken, evden dışarıya çıkmış ya da araba sürerken bulabilir. Bu sebeple yatmadan uyur gezerler’in dışarı çıkmasını engellemek için bir çok insan evinin kapısını bile kilitlemekte . Uyurgezerliğin nedeni tam olarak bilinmemekte ve kesin kanıtlar yok. Fakat etrafınızda bu tür kişiler varsa onları uyandırmak için ani hareketlerden kaçınmalı ve adını tekrar tekrar söyleyerek uyandırmalısınız.

Daha fazla video için sitemizi ziyaret edin:
www.tibbivideolar.net Sizlere tibbivideolar.net farkıyla sunulmuştur.
Sayfamızdaki Tıbbi Bilgileri LÜTFEN PAYLAŞALIM… ➡ ➡ Sayfamız SADECE Kişisel ve Toplumsal Gelişimi Hedefler.

Facebook İle Yorum Yapabilirsiniz
» Daha fazla göster

1 Yorum