Kurtçuklar Tarafından İstila Edilen Vajinanın Temizlik Operasyonu


Yükleniyor
Reklamı Geç


15,849
 
 
5
0

Ekleyen / 23 Eki 2016 tarihinde yayınlandı

Vajina sabun ve kozmetik ürünlerle temizlenebilir mi?

 Vajina kesinlikle sabunla ve kozmetik ürünle yıkanmaması gerekmektedir. Çünkü vajinanın içerisinde bulunan asidik karışımın vajinaya zarar verme ve tahriş etme olasılığı çok fazladır. Şayet dış genital bölgenizi sabunla temizleyebilirsiniz. Vajina bölgesinin sabunla tükenmesi, yanma hissine neden olabileceği gibi iyi huylu bakterilerin ve vücut savunma elemanlarının yok olmasına neden olabilmektedir. Bu da akabinde daha ciddi 2enfeksiyonlara yol açabilmektedir. Vajina temizlemek için yapılan sıvı sabunlar sadece dış genital bölge için üretilmiştir.

Vajinayı temizlemek gerekir mi?

Normalde vücudun dışarıya kadar her bölgenin kendisini temizleme mekanizması bulunmaktadır. Dolayısı ile vajinanızın da kendine özgü temizleme mekanizması da bulunmaktadır. Vajina içinde sürekli olarak bulunan salgının içinde bulunan bakterileri yok etmeye yönelik lökositleri ve bazı iyi huylu bakterileri içermektedir. Bu sayede vajinaya hiçbir müdahale yapılmasa da temiz kalabilecek bir ortamdır haliyle. Temizlemeye yönelik uygunsuz bir şeyler yapılırsa, bu durum vajinanızın aleyhine işleyebilmektedir. Vajinanızın içi ekstradan bir enfeksiyon durumu söz konusu değilse temizlenmesi gereken bir organ değildir.

Vajinanızın temiz olduğu nasıl anlaşılabilir?

Cinsel yaşamı bulunmayan bir kadının, hali hazırda bekaret zatı varsa, vajina kokusunu ve vajina temizliğini k3esinlikle dert etmemesi gerekmektedir. Şayet cinsel yaşam boy gösterdikten sonra kadınlar kendilerine vajinaların hijyen durumunu test etmek isterlerse, vajinal salgının kokusuna, miktarında artış olup olmadığına ve rengine bakarakanlayabilirler. Bazen normal koku yokken, cinsel ilişki sonrası ortaya kokular çıkabilmektedir. Buda enfeksiyonel bir durumun söz konusu olduğunu göstermektedir.  Bunun da tedavisi oldukça basittir.

Vajina temizliği nasıl yapılır?

Öncelikle ve kesinlikle vajina bölgenizin kuru kalmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Nemli kalan vajina zaman içerisinde bakteri oluşumuna sebebiyet verecektir. Biliyoruz ki dantelli, saten ve sentetik iç çamaşırları her ne kadar güzel gözükse de cilt sağlığı açısından bir o kadar zararlıdır bu yüzden pamuksu elbiseler kullanın. Bayanlar kesinlikle ilişkiden sonra normal zamanlarda da idrar yapmayı ertelemeyiniz. Çünkü idrarın içeride tutulması bakterilere ve bakterilerde enfeksiyona davetiye çıkarmaktadır. Adet dönemlerinde ise eğer tampon kullanıyor iseniz bunları sık sık değiştirmeniz ve tahrişe engel olmak için panterinizle ilişkiden uzak durun. Son olarak diğer bir konuda jilet ve ağdanın kıl köklerinde enfeksiyonu artırdığıdır. Bunun yerine epilasyon aletlerini ve kesin olarak çözüm olan lazer yöntemini  kullanmanızı öneririz. Bunların yanında vajina temizliğinde dikkat etmeniz gereken birkaç önemli ayrıntıyı da sizlerle paylaşıyoruz.1

  • Pamuklu iç çamaşırları tercih edilmeli
  • İç çamaşırları sık değiştirilmeli ve ütü yapılmalı
  • Dar ve sıkı, bedeninize uymayan kıyafetler giymeyin
  • Kokusuz ve renksiz tuvalet kağıtları kullanın
  • Banyodan sonra havlu ile genital bölgenizi kurulayınız iyice
  • Vajinal duş, sabun, pudra ve sprey kullanımından kaçınılmalı.

 

Genital Bölge nin bakımı nasıl yapılmalıdır?

Dr.Eserdağ ‘ a göre genital Bölgenin sağlıklı olması Laktobasil olarak adlandırılan iyi huylu bakterilerin varlığı ile mümkündür. Bu bakteriler, bölgenin asidik ortamını sağlar ve dengede tutar, mantar ve bakteri oluşumunu engeller. Laktobasillerin azalması durumunda; asidik ortam bozulur ve enfeksiyonlara duyarlı hale gelir.Anatomik açıdan ele alındığında doğuştan olan iç dudakların asimetrik  veya geniş yüzeyli olması da bakımı hijyen bakımını zorlaştırabilmekte ve sık sık enfeksiyonlara yol açabilmektedir.
Cinsel ilişki sırasında genital bölge de içeriye giren bakteriler ve her ay gerçekleşen adet kanamasının içerdiği proteinlerin yarattığı bakteriler ile oluşan enfeksiyon ve mantara karşı; kadınların günlük hayatında hassas PH 4,5 dengesiyle koruyacak ve E vitamini içeren, kötü koku engelleyici intimate jel ve mendil leri düzenli aralıklar ile kullanmalıdırlar. Aksi halde enfeksiyona neden olan bakteriler; çeşitli rahatsızlıklara zemin hazırlayabilir, PH değeri yüksek  olan ürünler kuruluk yaratarak farklı deri  hastalıklarına yol açabilir, doğurganlığı tehlikeye sokabilir…

Jinekolojik muayene;

Düzenli olarak kadınların tetkik ve bulgu belirleyici rutin jinekolojik muayeneden geçmesi gerekmektedir. Bu sayede zamanında müdahele ile ciddi hastalıklar baştan bertaraf edilebilecektir.

Doğru bakım nasıl olmaldır?

Önden Arkaya Tuvalet temizliği;

Tuvalet sonrası önden arkaya yani vajinadan anüse doğru yapılan temizlik,vajina içindeki mikropların giderilmesini sağlar.Arkadan öne yapıldığında ise ;makat bölgesindeki mikroplar vajina içine girebilir ve enfeksiyona neden olabilir.

Vajinaya Duş;

Doktor tavsiyesi olmadığı taktirde vajina içini yıkamaya yönelik özel üretilen hijyen ürünü kullanılmamalıdır. Bunun yanı sıra duşta tazyikli su ile yıkamamalıdır.Bu durum asit dengesini bozarak iyi bakterilerin azalmasına yol açarak mikrop artması, iltihap oluşumuna  ve hatta var olan iltihabın rahim için ve tüplere yayılmasına neden olabilir.

Genital bölge kuru tutulmalı;

Nemli kalması, mantar ve enfeksiyon oluşumuna yol açabilir.Günlük temizliğinde vajina,uygun şekilde su ile yıkanmalı,sonra temiz bir peçete ile kurutulmalıdır.Yukarıda belirtildiği gibi belli düzenli aralıklar ile de özel üretilmiş jel ve mendiller ile bakımı yapılmalıdır.

Dar giyim;

Dar giyim  tarzı  kadınların genital sağlığı için sakıncalıdır.Uzun ve dar kıyafetler genital bölgenin nemli kalmasına ,asit dengesinin bozulmasına yol açar ve enfeksiyona zemin hazırlayabilir.

İç Çamaşır Pamuklu Olmalı;

Her ne kadar güzel ve seksi çamaşırlar kadınlar için vazgeçilmez olsa da nemi çekemediklerinden , hava dolaşımını engellemelerinden ötürü mantar ve enfeksiyonlara yol açabilirler.Bu nedenle iç çamaşırının pamuklu olması genelde tavsiye edilmektedir ya da külotun ağ kısmı iyice ütülenmelidir.İç çamaşırları günlük değiştirilmelidir.

Günlük kullanılan malzemelere dikkat edilmeli;

Günlük pedler ve adet döneminde kullanılan vajinal tamponlar sık aralıklarla değiştirilmelidir. PH değeri ve alkol oranı yüksek temizleme ürünleri, asit dengesini bozacak şekilde üretilen sabun gibi temizlik ürünleri tercih edilmemelidir.

Genital Bölgenin Temizliğin de önemli noktalar;

Ağda ve jilet, kıl köklerinin enfeksiyon kapmasına yol açabilir,genital bölgenin tahriş olmasına neden olabilir.Makas kullanmak daha sağlıklı yöntem olabilir.Eğer doktorunuz sizin için uygun görüyor ise epilasyona başvurulabilir.

Şüpheli ilişkide partnerin prezervatif kullanması;

Enfeksiyonların büyük kısmı cinsel ilişki ile bulaşır. Cinsel yolla bulaşan HPV virüsü,genital  siiller gibi risk faktörü görülüyor ise bu hastalıklardan korunmanın  en etkili yolu prezervatif kullanılmasıdır.

Hazır olunmadan cinsel ilişkiye başlanmamalı;

Yeterli kayganlığa ulaşmadan cinsel ilişkiye girildiğinde tahrişe yol açabilir. Doktor önerisi ile kayganlaştırıcı jel kullanımı ile tahrişe ve enfeksiyona engel olunabilir.

İdrar ihtiyacı engellenmemelidir;

İdrar torbasında bulunan mikroplar ve bakteriler idrar sırasında vücuttan atılır . Aksi durumda yani normal ve cinsel ilişki sonrasında idrar ihtiyacı  ertelendiğinde mikroplar genital bölgede enfeksiyona sebep verebilir.

Adet Döneminde temizlik;

Kadınların adet dönemini rahat hareket etmelerini sağlayan vajinal tamponların enfeksiyona yol açacak bakteri üretmemesi için sık aralıklarla değiştirilmelidir. Uzun süre içeride kalması durumunda  kanla teması sırasında mikroplar çoğalmaya başlar.Oluşan enfeksiyonlar ileride önemli kadın hastalılarına zemin oluşturabilir.

Tuvalette alınması gereken önlemler;

Klozet üzerinde oluşan mikroplar ve içindeki kirli suyun genital bölgeye sıçraması enfeksiyonlara yol açar. Önleyecek yöntemler, klozete oturmadan sifon çekilmeli, klozet üzerine tek kullanımlık kağıt konulabilir,içindeki suyun üzeri kağıt ile kaplanabilir,dezenfektan madde içeren ”mavi su verici tabletler” kullanılabilir.

 

 

www.tibbivideolar.com
www.tibbivideolar.net
Web adresimizde
Sağlık bilgileri, hastalık bilgileri, insan anatomisi fizyolojisi, diyet beslenme, çocuk sağlığı, Tıbbi Eğitimler ettik, Tıbbi videolar, Tıbbi belgeseller gibi videolara İçin Ücretsiz bır sekılde ulaşabilirsiniz.

Facebook İle Yorum Yapabilirsiniz
» Daha fazla göster

Henüz Yorum Bulunmuyor