Karnı Şişen Kadının Karnından 60 Tane Miyom Çıkarıldı


Yükleniyor
Reklamı Geç


1,943
 
 
0
1

Ekleyen / 05 Kas 2016 tarihinde yayınlandı

Amasya’da göbeği 6 aylık gebe gibi şişen bekar kadının karnından çoğu yumruk büyüklüğünde 60 tane miyom (bitki örtüsü) adı bahşedilen kitle çıkartıldı.

Amasya’da bir köyde yaşayan Mevlüde Kertil, idrar yollarında yanma hissetmesi üzerine takriben 6 ay önce gittiği Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde doktorun idrar yollarında iltihaplanma tanısının peşinde hap vermesi üzerine köyüne döndü.

Bekar olan 35 yaşındaki Kertil, birkaç ay sonradan ağrılarının artmasının yanı sıra karnının giderek şişmesi sonrası benzer hastaneye geçen sene Ankara’dan gelen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Fadıl Kara’ya başvurdu. Mevlüde Kertil’in yapılan tetkikinde karnında kitle saptandı. Kadının karnındaki miyomlar başarılı bir ameliyatla alındı. Kertil’in karnından toplam 60 miyom çıktı.

“RAHMİM GİDERSE ÇOK FENA OLUR”

Hastasının karnının dışarıdan bakıldığında 6 aylık gebe biri gibi büyüdüğünün görüldüğünü gösteren Prof. Dr. Fadıl Kara, “Genç bayan köy yaşamında bundan sıkıldığı, ayrı anlamlar yükleneceğinden korktuğu için derdini anlatamamış ve gecikmiş. Bundan kurtulacağını, ameliyatla çözüm sağlanabileceğini söyledik. Fakat onun korkusu şuydu: ‘Ben evli değilim, bekarım. Rahmim giderse fazla fena olur.’ Depresyona girme riski vardı. İkna ettim. Rahmini kurtararak bu kitleden kurtulabileceğini, ileride evlenirse çocuğunun olabileceğini, adetlerini görebileceğini söyleyerek ameliyata ikna ettik ve başarılı bir ameliyatla sağlığına kavuşturduk” dedi.

5 KİLO AĞIRLIĞINDA 60 TANE MİYOM ÇIKARILDI

2 saat süren başarılı ameliyatın sonunda çıkarttıkları etrafı ince bir zarla kenarlı kitlenin yaklaşık beş kilo ağırlığında olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kara, “60 tane miyom nüvesini rahimden sıyırarak temizledik. Normalde rahim ve yumurtalıkları içine bölge kitlelerde ameliyatlar hem çok uğraş ister keza de başlıca tüm kitleyi çıkararak hastanın sağlığına kavuşması sağlanır. Ama biz hanımefendinin rahmini kaybetmeden bu kitlelerden kurtulmasını sağlamış olduk” diye konuştu.

KENDİ ŞEHİRLERİNDE BÜYÜK OLANAK

Öğretim üyeleri olarak Amasya halkına en büyük ve karmaşık ameliyatları yaparak hizmet vermeye çalıştıklarını, bunun için Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay’ın da kadrolarının oluşturulmasına takviye olduğuna değinen Kara, “Önceleri Amasya’da böyle bir olanak olmadığı için büyük kanser vakaları, kitleler ve tehlikeli gebelikler bilhassa ya Samsun’a veya Ankara’ya gitmek zorundaydılar. Biz bunu engellemiş olduk. Halkımızın kendi şehrinde bu tip tedavileri olup, hayatlarını devam etmesini sağladık. İnşallah bundan sonradan da her türlü vakaya göğüs gereceğiz. Başarılı ameliyatlar yapmaya çalışacağız” şeklinde konuştu.

Sağlığına kavuşan Mevlüde Kertil de ameliyatta görev alan Prof. Dr. Fadıl Kara, Yrd. Doç. Dr. Pervin Karlı, Dr. Hürrem Sultan Ataç ve Dr. Gülten Neşe Saçan ile hastane personeline teşekkür etti. Sizlere tibbivideolar.net farkıyla sunulmuştur.
Sayfamızdaki Tıbbi Bilgileri LÜTFEN PAYLAŞALIM… ➡ ➡ Sayfamız SADECE Kişisel ve Toplumsal Gelişimi Hedefler.

Facebook İle Yorum Yapabilirsiniz
» Daha fazla göster

Henüz Yorum Bulunmuyor