Apse Drenajı


Yükleniyor
Reklamı Geç


4,221
 
 
1
0

Ekleyen / 08 Oca 2017 tarihinde yayınlandı

Perkütan Çıban Drenajı (Apsenin ameliyatsız boşaltılması)

Çıban, herhangi bir organda ya da dokuda mikroorganizmalar kadar oluşturulan iltahabi durumun beden göre sınırlandırılmaya çalışılmasıyla oluşan enfeksiyon odağıdır. Apsenin büyüklüğüne alt olarak değişen ateş, sızı, kızarıklık gibi semptomlar sıklıkla eşlik etmektedir. Mesken yerine tarafından apselerin isimlendirilmesi değişkenlik gösterebilmektedir. Yoğun antibiyotik tedavisi apse tedavisinde mutlaka uygulanması gereken birincil çare şeklidir.

Oysa çıban tedavisinde sadece antibiyotik kullanımı yetersiz olabilmektedir. Özellikle derin dokularda yerleşimli apselerde (örneğin; karın zarları aralarında, karaciğerde, böbrekte, akciğerde gibi) bu iltahabi odağın uygulanacak girişimsel bir işlemle uzaklaştırılması gerekmektedir.

Bu girişimsel işlemler;

Cerrahi olarak çıban drenajı,
Perkütan olarak çıban drenajı olarak sıralanabilmektedir.

Cerrahi olarak çıban drenajı

Ameliyat ile çıban artan alandaki odağın uzaklaştırılması işlemidir. Apsenin geliştiği bölgeye tarafından yerel anestezi, genel hissizlik veya spinal-epidural duyu yitimi ile sızı giderildikten sonra hasta mikropsuz şartlar altında ameliyat ile iltahaplı alan uzaklaştırılır. Gereksinim halinde bu bölgenin içerisine bir ucu beden haricen, bir ucu ameliyat bölgesinde kalacak şekilde kateter denilen plastik tüpler yerleştirilerek iltahaplı alanın ameliyat ardından da dışarı akması sağlanır. Ameliyat sonrası dönemde ameliyat öncesi dönemde de olduğu gibi antibiyotik kullanımına devam edilmelidir.

Perkütan Apse Drenajı
Girişimsel Radyologların çoğunlukla uyguladığı tedavi yöntemlerinden biridir. En sık uygulanan bölgeler karın içi apseler, akciğer apseleri, uzuvlarda görülen apselerdir. Karın içi apseler karın zarı boşluğunda olabildiği gibi, karaciğer, böbrek, dalak gibi organlar içerisinde de gelişebilmektedir.

İşlemin galibiyet oranı epeyce yüksektir. Girişimsel Radyologlar çıban drenaj işlemlerini Ultrasonografi ya da Bilgisayarlı Tomografi klavuzluğunda yaparlar, yani işlem esnasında boşaltılacak apse odağı görüntülenerek yapılmaktadır. Bu da işlem başarısını ve sonuçlarını olumlu yönde etkilemektedir.

Perkütan çıban drenajında herhangi bir ameliyat prosedürü uygulanmamaktadır. Işlem Girişimsel Radyoloji odasında, anjiografi odalarında, muayene odalarında ya da etraf müsait değil ise ameliyathanede uygulanabilmektedir. Drenaj (boşaltma) işlemi için lokal uyuşma uygulanmaktadır. Bu girişim yapılacak yerin ufak iğneler ile uyuşturulması işleminden ibarettir. sonra apse boşaltılacak alan aynı ameliyatta olduğu gibi mikropsuz örtülerle örtülür, boşaltım yapılacak alan sterilize etme sağlayacak sıvılarla temizlenir. sonradan girişimsel radyolojide kullanılan birtakım iğneler yardımıyla çıban içerisine uşalılır ve bu bölgeye boşaltım yapmak amacıyla kateter denilen plastik tüp yerleştirilir. Bu tüpün bir ucu apse içerisinde, diğer ucu cisim dışarıda kalacak şekilde yerleştirilmelidir. Tüp yerleştirildikten sonra bazı durumlarda çıkmasını engellemek veya kıyafetlere takılmasını önlemek nedeniyle cilde sabitlenir.

Apse drenajı sonrasında hasta bir zaman daha antibiyotik kullanmaya devam eder. Bu şekilde apsenin tekrarlaması önlenmiş veya iltahabi dokunun bir kısımının içeride kalması durumunda bu kalan iltahabın yok edilmesi sağlanmış olur.

Apse drenaj tüpü (kateteri) yerleştirilen kişinin tedaviye verdiği cevaba ast olarak tüp bir süre içeride bırakılır. Bu süre kişinin klinik durumuna veya kateterden günlük olarak akan iltahabın miktarına tarafından ayarlanır. Çoğunlukla, yerleştirilen kateterden günde 10 cc iltahab gelecek şekilde azalana kadar tüp çekilmez. İltahabın bittiği, ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi ya da gerekli durumlarda MR gibi teşhis araçlarıyla görüldükten sonra tüp çekilebilir. Tüpün çıkartılma işleminden sonra tüpün ciltteki antre yeri bir zaman pansuman edilebilir. Genellikle bu bölgeye herhangi bir dikiş atmaya lüzum kalmamaktadır. Ancak kalın tüp yerleştirilen vakalarda cillte 1-2 cm gibi tarafsızlık kalması durumunda dikiş gerekebilir.

Apse boşaltım işleminin perkütan olarak Girişimsel Radyoloji yöntemleriyle yapılmasının avantajları aşağıdaki gibi sıralanabilir;

Operasyon sadece lokal uyuşma ile uygulanır, genel anesteziye lüzum kalmaz,
Operasyon esnasında ve sonrasında sızı azdır, veya hiç yoktur,
Ameliyat olmadığından dikiş-kesi gerekmez, kozmetik sonuçları iyidir,
Hasta kısa sürede (işlemden hemencecik daha sonra) ayağa kalkabilir (Genel durumu müsaitse),
Hastanede yatış süresi kısadır,
Işlem görüntüleme kılavuzluğunda gerçekleştirilir, Ultrason tomografi gibi cihazlar ile gerçekleştirildiği için hata şansı düşüktür,
Ameliyathane ortamı gerektirmez,
Tedavi maliyeti düşüktür. Sizlere tibbivideolar.net farkıyla sunulmuştur.
Sayfamızdaki Tıbbi Bilgileri LÜTFEN PAYLAŞALIM… ➡ ➡ Sayfamız SADECE Kişisel ve Toplumsal Gelişimi Hedefler.

Facebook İle Yorum Yapabilirsiniz
» Daha fazla göster

Henüz Yorum Bulunmuyor