Uyurgezer Hastalığı Yaşayan Gencin, Bir Gecede Yaptıkları

572
 
 
1
0

Ekleyen / 23 Eki 2016 tarihinde yayınlandı

Uyurgezer

Uyurgezer, genellikle uyku sırasında kalkarak çevresinde dolaşan kişilere verilen isimdir. Bu sorun 4-8 yaş arasındaki çocuklarda oldukça yaygın olarak görülmektedir. Bu ciddi bir soruna işaret etmeyen, tedavi gerektirmeyen bir durum olsa da, yaralanma gibi etkiler olduğunda doktora başvurulmalıdır. Bu rahatsızlık uyurgezerlik olarak tanımlanır.

Uyurgezerlik nasıl belirtiler gösterir?

Parasomnia olarak sınıflandırılan uyurgezerlik, rüyasız geçen derin uyku döneminde meydana gelir. Bu kişiler yatakta ayağa kalkabilir veya gözlerini açabilir. Gözleri anlamsız bakan kişi evin içinde dolaşır ya da ışıkları açıp kapatabilir. Bir şeyler yiyebilir, giysiler giyebilir, araç bile sürebilir. Konuşabilir, kabus gördüklerinde çığlık atabilir, etrafını tekmeleyebilir. Ayrıca bu kişiler uyurgezer oldukları sırada uyanmakta güçlük çekebilir. Uykuya daldıktan 1-2 saat sonra uyurgezer duruma geçen kişiler, bunu gecede bir kaç defa yaşayabileceği gibi, bir kaç gece üst üste yaşayabilir. Genellikle ergenlik dönemine doğru uyurgezerlik kendiliğinden yok olur. Bu rahatsızlığın belirtileri ise aşağıdaki gibi etkiler gösterir;

 • Kişinin gözleri tam açık ve bakışlar sabittir.
 • Yüzde herhangi bir ifade olmaz.
 • Kendisine soru sorulduğunda cevap vermezler ya da saçma cevaplar verirler.
 • Çevresindeki eşya ve insanlara karşı dikkatsizce bir tutum sergilerler.
 • Uykuda olduklarında bile uyanık görünmek.
 • Çevrede dolaşırlar ve aktivitelerle uğraşırlar.
 • Uyandırılırlarsa kafaları bulanık olur.
 • Uykuda yaptıklarını uyandıktan sonra hatırlamazlar.

Uyurgezerliğin sebebi nedir?

Uyurgezerliğin sebepleri oldukça değişkendir. Bu rahatsızlık REM uykusu döneminde daha fazla kalan çocuklarda ve yetişkinlerde görülür. Ancak bu rahatsızlık genellikle çocukluk dönmelerinden gelir. Daha sonradan oluşumu oldukça azdır. Bu sorun aynı yumurta ikizi olan kişilerde daha fazla görülmektedir.

06-12 yaş arası çocuklarda daha sık rastlanan bu rahatsızlık uzmanlar tarafından tam olarak bir hastalık olarak nitelendirilmiyor. Sorun ise, doğru yatış pozisyonunun bilinmemesinden kaynaklanıyor. Bilim insanları uyurgezerliğin bir hastalık olmadığı konusunda hemfikirler. Uyurgezerlik, rüya görülmeyen derin bir uykudan irkilerek uyanma probleminin sonucu olarak tanımlanıyor.

Uyuyamama sorunundan daha çok uyanamama sorunu olarak öne sürülen bu rahatsızlık, kişinin dilediği an kalkamaması ve kalktığı an da ise, hareketlerini kontrol edememesi durumunu gösteriyor. Bu sorunla karşılaşan kişi doğru yatma pozisyonunu yakalayamadığı için sürekli rahatsız uyuyor ve sonrasında uyanma problemi ile birlikte bilinçsiz bir şekilde hareket ediyor.

uyur2

Uyandırma Yöntemi
Uyurgezerler genel olarak gözleri açık bir şekilde dolaşırlar ve hareket ederler, engelli alanlarda da adımlarını bu sayede kontrol edebilirler fakat bilinç tam olarak yerinde değildir.Konuşmalar algılanır, sorular sorduğunuzda cevap almanız mümkündür fakat mantıklı cevaplar çoğu zaman alınamaz. Uyurgezer halde dolaşan kişinin zorla uyandırılması onu en çok sinirlendiren şeydir. Derin bir uyku anında olan uyurgezer kişi sarsılarak değil, belirli süre ile adı söylenerek uyandırılmalıdır. Sürekli takip etmeniz de onu rahatsız edecektir. Arkasından, mesafenizi koruyarak kısık ses ile ona adını söylemeniz yeterli olacaktır. Bir süre sonra uyurgezer durumun farkına varacak ve kendine gelecektir.

Çocukluk Dönemi Önemli
Uzmanlar küçük yaşlardaki birçok çocuğun uyurgezer olduğunu belirtiyor. Yazının başlarında da söylediğim gibi bu rahatsızlığın tek sorunu doğru pozisyonun yaratılmamasıdır. Çocuk uygun pozisyondan sürekli çıktığı için uyurgezer olması normaldir. Yetişkinlerde ise yine aynı şekilde rahatsız bir pozisyon ya da aşırı stres bu rahatsızlığa neden olmaktadır. Gün içerisinde kafaya takılan herhangi bir şey uyurgezerlik esnasında tekrarlanır ve absürt bir şekilde yorumlanır.

Tedavi gerektirmeyen bir rahatsızlıktır fakat rahatsız edici boyutlara ulaşırsa doktorlar tarafından uyku ilaçları önerilmektedir.
Kişilerde magnezyum eksikliği, uykusuzluk, stres, kaygı, grip gibi durumlar olması halinde bunlar uyurgezerliği tetikleyici etkilerdir. Yatıştırıcı ilaç kullanımı ve alkol alışkanlığı da yetişkinlerde uyurgezerlik sorununa sebep olabilir. Bunun yanı sıra kalp ritim bozukluğu, travma sonrası stres, reflü, apne, panik atak, kişilik bozuklukları uyurgezerliğe neden olabilir. Uyurgezerliğin kalıtsal olarak geçiş yaptığı belirlenmiştir. Eğer ailede varsa, kişiler bu konuda dikkatli olmalıdır.Uyurgezer olanlar ne yapmalıdır?

Tedaviye başlamadan önce aileden biri ya da arkadaşlar kişinin uyurgezer olduğunu görmeli veya bir yaralanma sonucunda kişinin kendisi buna şahit olmalıdır. Bunun sebebi uyurgezer olan kişinin bu özelliğini belirleyecek bir testin ya da uygulamanın olmamasıdır. Burada önemsenen uyurgezer kişinin sakatlanmasını önlemek ve stresini azaltmaktır. Kişilere verilecek rahatlama egzersizleri, dinlenme, alkol kısıtlaması ve uyarıcı hapların alınmaması gibi önlemler faydalı olacaktır. Bu rahatsızlık genellikle tedaviyi gerektirmez. Eğer ailede birinde uyurgezerlik varsa, bunu fark eden aile bireyleri yumuşak şekilde kişiyi yatağına yönlendirmelidir. Bu durumdaki bir kişiyi uyandırmak tehlikeli olmaz. Ancak kişi için bu durum yıkıcı etki bırakabilir. Uyandırıldığında şaşırarak, sersemleme etkisi gösterebilir, yetişkinler uyandıran kişiye saldırabilir. Yetişkinlerde görülen uyurgezerlik durumunda hipnoz tedavisi uygulanabilir. Eğer bu duruma kullanılan bir ilaç sebep oluyorsa, ilaç değiştirilmelidir.

Uyurgezerlerin güvenliği için ne yapılmalıdır?

 • Kapı ve pencerelerin kapatılması gerekir.
 • Odada bulunan engeller kaldırılmalıdır.
 • Odaya zil ya da hareket detektörü yerleştirilmelidir.
 • Pencerelere kalın perdeler asılmalıdır.
 • Hastalar yerde yatırılmalıdır.

Uyurgezerlik atakları genellikle birkaç dakika ile 1/2 saat arasında sürmektedir

Genellikle uykunun ilk devresinde ortaya çıkmaktadır. Uyku sırasında yataktan kalkma ve gezinme olarak tanımlanabilir
• Kişi uyurgezerken boş boş ve gözünü dikerek bakar. Başkalarıyla iletişime geçmez, tepkisizdir.
• Uyurgezer çok zor uyandırılır
• Uyurgezerin uyandıktan sonra davranışlarında bir anarmallik olmaz.
• Uyurgezerlik belli bir fizyolojik rahatsızlığa bağlı değildir
• Uyurgezerlik bir madde kullanımına ve ya ilaç kullanımına bağlı değildir
• Uyurgezerlik kişinin toplumsal ve mesleki yaşantısını zorlaştırır.
Uyurgezerlik bir dizi kompleks davranıştan oluşur. Uyurgezerlik bilinçsizce ve hatırlamadan yatağı terk etme ve yürümeye başlamadır. Hasta ayağa kalkar, yürüme, banyoya gitme, giyinme, konuşma, çığlık atma hatta araba kullanma gibi hareketler yapar. Davranış bazen uyanarak sonuçlanırken, genellikle yatağa geri dönmeyle son bulur.

Facebook İle Yorum Yapabilirsiniz
» DAHA FAZLA AÇIKLAMA GÖSTER

1 Yorum