Böyle Ayak Nasırı Gördünüzmü? Nasır Temizleme.


Yükleniyor
Reklamı Geç


1,217
 

ilk beğenen sen ol

Ekleyen / 25 Eyl 2016 tarihinde yayınlandı

Ayak Nasırı Neden Olur, Nasıl Geçer?
Nasır, özellikle kemikli bölgelerde deriyi hasar ve yaralanmalardan koruyan kalınlaşmış, sıkı ve ölü hücrelerden oluşan koruyucu tabakalardır. Nasır ilk oluşmaya başladığında ağrı verici değildir. Ayağın aynı bölgesine (topuk ya da ayak parmaklarının kökü) uygulanan sabit sürtünme ve basınç, ayakta nasır oluşmasına yol açar.

Ayak nasırı, bazıları için çirkin ve utandırıcı olabilir ama unutulmamalıdır ki nasır oluşumu vücudun savunma sisteminin bir parçasıdır. Maalesef bazı insanlarda nasır oluşumu daha kolay olur. Çünkü kemikle deri arasında daha az yumuşak doku vardır.

Ayak Nasırının Belirtileri
Eğer nasır oluşumundan şüpheleniyorsanız, aşağıdaki belirtileri taşıyıp taşımadığınıza bakabilirsiniz.

Özellikle kemikli olan bölgelerde oval şekilde fakat keskin çizgileri olmayan deri kalınlaşması
Kalınlaşan deride renk değişimi (kırmızı, kahverengi ya da sarı-gri)
Yanma ya da zonklama hissi
Unutmamak gerekir ki nasırlar genellikle ağrılı olmayıp fazla rahatsızlık vermez. Fakat eğer uygun tedaviler yapılmazsa nasır enfekte olarak başka sorunlara yol açabilir.

Eğer ayak nasırı kötüleşirse aşağıdaki belirtiler görülebilir:

Ağrı
Nasır etrafındaki alanda hassaslık
Nasır etrafından irin veya sıvı akışı
Şişkinlik
Ateş
Tedavi Edilmeyen Ayak Nasırları
Tedavi edilmeden bırakılan nasırlar çekirdekli deri lezyonları gibi daha başka sorunlara da yol açabilirler. Ayak nasırlarının derin köklü olduğu durumlara keratoz adı verilir. Deri altında oluşan bu aşırı ağrılı lezyonlar bazen yürüme, ayakta durma hatta ayakkabı giymeyi bile oldukça zor duruma getirebilir. Bu durum herkes için oldukça ağrılı bir durum olsa da, diyabet hastaları için daha da ciddi sorun teşkil eder.

Ayak Nasırı Neden Olur?
Ayak nasırı, ayağın maruz kaldığı sürekli basınç ve sürtünmeden dolayı oluşur. Bu sürtünme ve basınç bazı sebeplerden dolayı oluşur. Bunlardan bazıları şöyledir:

Uygun olmayan ayakkabı kullanımı: Özellikle çok küçük, dar ya da dar uçlu ayakkabılar, yüksek topuklar bunlar arasında sayılabilir.
Ayak ucunda toplanarak sürtünmeye sebep olan tarzda çorap kullanımı.
Çıplak ayakla dolaşmak da derinin kalınlaşmasına sebep olur.
Düz ayak: Ayak kemerinin çok alçak olup ayağın denge sağlayamadığı duruma denir.
Yangılı ayak nasırı: Nasırın ayak parmaklarının üstünde iltihaplı bir şekilde ortaya çıktığı durumdur.
Atletik aktiviteler
Anormal yürüyüş şekli
Yüksek kemerli ayak
Obezite
Kemikli parmak çıkıntıları
Aşınmış ayakkabı tabanı
Yere yakın olan uzun ayak tarağı kemiği, normal olanlarından daha fazla baskı ve sürtünmeye sebep olur.
Nasır Oluşumu Nasıl Engellenir?
Ayak bakımı için zaman harcayıp, nasırların geçmesini sağladıktan sonra o şekilde kalmasını sağlamak istersiniz. İşte ayaklarınızda yeniden nasır oluşumunu nasıl engelleyeceğinizin ipuçları:

Ayağınıza uygun ayakkabı kullanın
Ayağa tam oturmayan boyutta ya da şekildeki ayakkabılar nasır oluşumuna sebep olur. Yeni ayakkabı alacağınız zaman, önce test edin ve satıcının size uygun olan boyutu belirlemesine izin verin.

Temiz ve Kuru
Ayaklarınızı temiz ve kuru tutun. Böylece ayakların enfeksiyon ya da mantar kapmasını da engellersiniz.

Vazelin
Eğer yürüyüş ya da koşu yapmak istiyorsanız, ayaklarınızdaki sorunlu bölgelere (topuklar ve parmakların altı gibi) vazelin sürerek oluşacak sürtünmeyi azaltabilirsiniz.

Ayakkabılarınızı değiştirerek kullanın
Açık ayakkabı giymek nasır oluşumunu artırır. Birkaç günde bir spor ayakkabı giyerek ayaklarınızı dinlendirin.
Ayaklarınızın hava alabilmesi için doğal maddelerden yapılan ayakkabıları tercih edin. (deri gibi)

Ciddi Durumlarda Dermatoloğa Başvurun
Ayaklarınız tüm gün sizin ağırlığınızı taşıdığı için her zaman olabilecek en iyi durumda bulunmaları gerekmektedir. Eğer ağrı ya da çatlamış, kızarmış, sıcak deri olduğunu farkederseniz bir an önce doktorunuza başvurunuz.

Not: Eğer diyabet hastası iseniz, ayakla ilgili herhangi bir sorunu doktorunuza sormadan kendi kendinize tedavi etmeye çalışmayınız.

İşte nasır tedavisi için uygulayabileceğiniz 6 doğal tedavi yöntemi.

1. Ponza Taşı (topuk taşı)

Ponza taşı nasırın iyileşmesinde çok etkili bir ilaçtır. Ponza taşı ölü, sertleşmiş deriyi kaldırır, ağrıyı azaltır ve iyileşme süresini hızlandırır.

Sertleşen cildi yumuşatmak için yatmadan önce ayaklarınızı 10 dakika boyunca sıcak suda ıslatın.
Ayaklarınızı kuruladıktan sonra yavaşça ileri geri hareketler yaparak nasırlı bölgeyi üç ile beş dakika boyunca ponza taşına sürtün.
Sonrasında bir pamuğu hint yağına batırın ve nasırın üzerine yerleştirin. Bantla sabitleyin ve gece açık bırakın.
Ertesi sabah bandajı çıkartın ve gün içerisinde bir kaç kez hint yağı sürün.
Nasır tamamen iyileşene kadar, birkaç gün boyunca bu tedaviyi tekrarlayın.

2. Beyaz Sirke

Beyaz sirke nasırlar üzerinde denenmiş başka bir mükemmel ilaçtır. Beyaz sirkenin yüksek asitlik düzeyi sert cildin yumuşamasına yardımcı olur. Beyaz sirkenin içeriğinde bulunan antifungal (Mantar enfeksiyonlarında kullanılan ajanlar) ve antibakteriyel özellikleri enfeksiyon riskini azaltır.

Yatmadan önce bir bardak suya bardağın üçte biri kadar beyaz sirke karıştırın.
Bu seyreltilmiş sirkeyi hafifçe nasırlı bölgeye sürün.
Yapışkan bir bandaj ile nasırlı bölgeyi kapatın ve gece açık bırakın.
Ertesi sabah bir ponza taşı veya tırnak törpüsü ile kalınlaşmış deriyi pul pul dökebilirsiniz.
Nasırlı bölgeyi nemli tutmak için zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı sürebilirsiniz.
Nasır iyileşene kadar günde bir kez bu doğal ilacı kullanın.

3. Karbonat

Karbonat doğal bir peeling görevi yapmasının yanı sıra nasırın iyileşme sürecini hızlandırır. Nasırlı bölgede bulunan ölü derilerden kurtulmanızı sağlar. Ayrıca cildi enfeksiyon riskine karşı korur.

Ilık su ile dolu bir kovaya 2-3 yemek kaşığı karbonat ekleyin. Ayaklarınızı 10 ila 15 dakika boyunca bu suda ıslatın. Ölü derileri kaldırmak için bir ponza taşı yardımı ile nasırlı bölgeyi ovun.
Başka bir seçenek de bir miktar suya limon suyu ve bir çay kaşığı karbonat ekleyerek bir macun oluşturmaktır. Bu macunu sadece nasırlı bölge üzerine dikkatlice sürün. Gece açık bırakın. Ertesi sabah, ılık su ile bu macunu durulayın ve sonra ponza taşı ile nazikçe ölü deriyi törpüleyin.
Şifa buluncaya kadar günde bir kez bu doğal yöntemi kullanabilirsiniz.

4.Limon

Ayaklarınızın üzerinde nasırı tedavi etmek için kullanacağınız bir başka doğal çözüm yolu da limon kullanmaktır. Limonun içindeki asit nasır nedeni ile sertleşmiş cildi yumuşatır ve sonunda tamamen iyileştirir.

Nasırlı bölgeye taze limon suyu sürün ve kurumasını bekleyin. Bunu günlük en az üç kez yapın.
Alternatif olarak, bir çorba kaşığı limon suyuna iki adet karanfil atın ve yaklaşık 15 dakika boyunca bekletin. Ardından karanfilleri çıkarın ve limon suyunu nasırlı bölgeye sürün. Kuruyana kadar bekleyin ve tekrar sürün. Bu yöntemi günde birkaç kez tekrarlayın.
Sonuçtan memnun olana kadar yukarıda yöntemlerden bir tanesini denemeye devam edebilirsiniz.

5. Sarımsak

Sarımsak doğal bir antioksidandır ve dolayısıyla nasır tedavisinde çok yararlıdır. Ayrıca, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip olması nedeni ile enfeksiyonu önlemeye yardımcı olacaktır.

Nasırlı bölge üzerine bir dış sarımsak sürün. Cildi kurumaya bırakın. Ertesi sabah ayaklarınızı ılık su ile yıkayın. Nasır kaybolana kadar her gece bunu yapın.
Başka bir seçenek de , iki diş sarımsağı ezin ve biraz sirke ekleyin. Sonra bu karışımı nasırlı bölgeye sürün. Üzerine bir pamuk koyun ve bantla sabitleyin. Iki ila üç saat boyunca bekletin ve sonra bandı çıkarın ve bölgeyi temizleyin. Birkaç hafta boyunca her gün bu işlemi tekrarlayın.

6. Terebentin Yağı

Terenabentin yağı içerdiği güçlü antiseptik özellik nedeni ile nasır tedavisine yardımcı olabilir. Bu yağ hızlı bir şekilde deri içine nüfuz ettiği için iyileşme süresi daha hızlı olabilir.

İnce bir beze buz sarın ve iki dakika boyunca bu bezle nasırlı bölgeye masaj yapın. Nasırlı bölgeyi kuruladıktan sonra teranbentin yağını sürün. Üzerine bir bant yapıştırıp gece boyu açık bırakın. Bu tedaviyi yatmadan önce uygulayın.
Alternatif olarak, bir fincanın dörtte biri kadar hindistan cevizi yağını mikrodalga fırında eritin. Daha sonra içerisine bir çorba kaşığı terebentin yağı ve iki çorba kaşığı kafur yağı karıştırın. Karışımı soğumaya bırakın. Sonra ayaklarınızı birkaç dakika boyunca ılık suda ıslatın ve kurulayın. Daha sonra bu ev yapımı kremi nasırlı bölgeye uygulayın. Kalan karışımı hava geçirmez bir kavanoz içinde saklayın. Günde iki veya üç kez tekrarlayın.
Nasır iyileşene kadar bu tedavi yöntemlerinden birisini kullanabilirsiniz.

» DAHA FAZLA AÇIKLAMA GÖSTER

Henüz Yorum Bulunmuyor