Az Uyuduğunuzda Vücudunuzda Olan 5 Çılgın Şey


Yükleniyor
Reklamı Geç


5,069
 
 
7
1

Ekleyen / 08 Oca 2017 tarihinde yayınlandı

Hayatımızın neredeyse 3/1 (üçte biri) uyumakla geçiyor. Thomas Edison uyumanın sadece zaman kaybı olduğunu söylemişti. Peki uykusuz kalırsak ne olur. Çoğu insan sadece bir gece sonra uykusuzluğun olumsuz etkilerini deneyimliyor. Eğer yeteri kadar uyumazsanız yaşayabileceğiniz 5 şey.

5- Verimsiz Beyin
Uyku yoksunluğu beynimizi daha verimsiz hale getirebilir. Uyku ve rüyalar insanların hafızalarını düzenler ve yeni bilgilerin aklımızda kalması için depolama alanı açmaya yarar .Diğer bir deyişle düzenli uyuma beyninizin düzenli çalışması için gereklidir.
4- Ölen Beyin Hücreleri
Fareler üzerinde yapılan testler ve araştırmalar sonucunda uzun bir süre uykusuz kalan bir insanın beyin hücrelerinin yaklaşık olarak %25 i çalışmayı bırakıyor. Geceleri az uyuyan insanlarda da aynı problemler görülüyor. 3 günden fazla uykusuz kalan kişinin durumu daha kötüye gidiyor ve hatta uykusuzluk ölüme dahi yol açabiliyor.
3- Dikkatsizlik
İnsanlar istedikleri zaman duyu organlarıyla en ufak bir şeyi hissedebilir, duyabilir ve algılayabilirler. Fakat iyi bir uyku eksikliği tüm bu süper güçlerimizi mahfedebilir. Uykusuzken çevremizde olan şeyleri çok az duyar, aptal ve kör oluruz. Elbette ki kelimenin tam anlamıyla değil, hala bunları görüyoruz, ancak onları fark edemiyoruz. Gerçekten konsantre olamıyor yada dikkatimizi gerçekten istediğimiz şeye odaklayamıyoruz.
2- Araba Kazaları
Hayır, uykusuzluk doğrudan arabanızın çarpışan arabaya dönmesine yol açmaz özellikle de uykusuz bir kişi kendi arabasını kullanmazsa. Ama ne olur, araştırmalar uyku eksikliği olan sürücülerin, aldıkları riskleri iyi algıladıklarını, ancak aslında sarhoş olduğunuzdan daha fazla uyku çekmek zorunda kaldığınız için aniden dikkatsizlik ve uyuma gibi durumlardan dolayı kaza yapma riskinizin sarhoş olduğunuzdan daha fazla olduğunu açıklamıştır. Yani kısaca uykusuz araba kullanmak sarhoş araba kullanmaktan daha tehlikelidir.
1- Kötü Planlama
Yaklaşık 36 saatlik bir uykusuzluktan sonra, zamanınızı ve hareketlerinizi planlama ve kordine etme becerileriniz hemen hemen tamamen kaybolacaktır. Testler insan beynindeki başlama ve durdurma işlemlerinin planlamasına özen gösteren bölümün, birkaç gün uyku yoksunluğundan sonra zaten çalışmayı bıraktığını göstermiştir. Bu nedenle insanlar uykusuzken genellikle aynı hareketleri tekrar ederler ve karar veremezler. Örneğin: bir sınava sabaha kadar çalışıp uykusuz kalırsanız o sınavdaki her şeyi bilseniz bile sınavdan düşük alırsınız.
Ha bu arada. Yeteri kadar kaliteli uyku almamak, insanların cinsel performanslarını da olumsuz etkiler. Bu araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır.

Liste Canavarı kanalımızı takip edin, liste videoları kaçırmayın! Sizlere tibbivideolar.net farkıyla sunulmuştur.
Sayfamızdaki Tıbbi Bilgileri LÜTFEN PAYLAŞALIM… ➡ ➡ Sayfamız SADECE Kişisel ve Toplumsal Gelişimi Hedefler.

Facebook İle Yorum Yapabilirsiniz
» Daha fazla göster

Henüz Yorum Bulunmuyor