Asla Ama Asla Kimseyle Paylaşmamanız Gereken 10 Kişisel Şey


Yükleniyor
Reklamı Geç


3,580
 
 
3
0

Ekleyen / 17 Eki 2016 tarihinde yayınlandı

Bu videoda, hijyenik yaşamanın önemini ve en yakınlarımız bile olsa nelerimizi paylaşmamamız gerektiğini izleyeceğiz.
———————————-
Video Metni :
10-Diş Fırçası : Titiz bir şekilde temizleseniz bile bir başkasının diş fırçasını kullanmak çok tehlikeli olabilir. Diş fırçası kullanıldıktan sonra ne kadar dikkatli temizlenirse temizlensin kılların diplerinde ağızdan çıkan bakterilerin bir kısmı kalır ve bu bakteriler sahibine zarar vermezken, başka birinin ağzına geçtiğinde ölümcül derecede kuvvetli üst solunum yolları enfeksiyonlarına sebep olabilir.
9-Dudak Kremi : İnce bir zarla kaplı dudaklarımız, vücudumuzun en dayanıksız parçalarındandır. Bu yüzden dudaklarımızdaki kılcal damarlar dışarıdan gelen mikropları absorbe etmeye çok daha açıktır. Başka birinin dudak kremini kullandığınızda kişinin dudağında bulunan ‘uçuk’ bakterisi size geçip başınıza iş açabilir.
8-Diş Macunu : Başkasının diş macununu kullanmak , başkasının diş fırçasını kullanmak kadar tehlikeli olmasa da, fırçaya macun sürerken, tüpün ağız kısmının fırçaya temas edebileceğini ve aynı şekilde bakterilerin fırçamıza geçebileceği ihtimalini de göz önünde bulundurmalıyız.
7-Cımbız : Açıkçası cımbız, bakım malzemelerini dezenfekte etmek için kullanılan cihazlarla temizlendiğinde bir tehlikesi yok. Ancak bir kuaföre gittiğinizde üzerinizde dezenfekte edilmemiş bir cımbız kullanılırsa, sizden önce kullanılan kişide HİV yani aids veya Hepatit C gibi kan yoluyla bulaşabilen virüsler bulunması durumunda bu hastalıklar hayatınızı karartabilir.
6-Jilet : Jiletler üzerindeki ölmüş deride bulunan bakterilerin yanı sıra, özellikle erkekler traş olurken yüzlerini kesebilir, işte bu kesiklerden çıkan kanda, yine kan yoluyla bulaşabilen ölümcül hastalıklar var ise, jileti kullanmakla kendinizi büyük bir riske atıyorsunuz demektir.
5-Tırnak Makası : Tırnak makasları bakterileri için ama özellikle mantar bakterileri için bulunmaz derecede konforlu evlerdir. Bir başkasının tırnak makasının tamamen dezenfekte edilmeden kullanılması durumunda kullanan kişiye kolayca geçebilir. Uzmanlar kişilerin kendi tırnak makaslarını dahi, her kullanımdan sonra alkol veya benzeri bir madde ile temizlemelerini önermektedir.
4-Havlu : Temizlenmeden asılmış ve kurumuş olan bir havluyu kokladığınızda bile yosunumsu bir koku alabilirsiniz, hatta makinede yıkandıktan sonra bile havluda kişinin vücudundan geçen mantarlar olabilir. Ayrıca banyo gibi nemli yerlerde bulunan havlular mikropların kuluçka dönemi için bulunmaz bir nimettir. Kısacası kişinin kendi havlusunu bile yıkamadan tekrar kullanması dahi yeterince tehlikeliyken, başkasının havlusunu kullanmak pek de akıllıca görünmüyor.
3-Roll-On : Başka birisinin koltuk altı kokusunu gidermek için kullandığı roll-on veya stick gibi ürünleri kullanmak, kişinin vücudundaki patojenik mikropların size geçmesine ve beklenmedik hastalıklara yakalanmanıza sebep olabilir.
2-Sabun : Bir sabun kullanıldığında, kullanan son kişinin deri parçaları ve elindeki bakteriler sabunun etrafını sarmış olur. Bu sabunu başka biri kullandığında ise bu bakterilere maruz kalır. Sabun antibakteriyel olsa bile, bakterileri öldürme kısmında taşıdığı ismin hakkını verememektedir. Bu gibi durumlarda ellerinize bir miktar alkol sürmek gerekli temizliği sağlayacaktır.
1-Kulaklık : Kulaklıklar, kulaktan gelen oldukça bol sayıda bakteri bulundurmaktadırlar. Başkasının kulaklığını kullanmak da doğal olarak bu bakterilerin size geçmesine sebep olabilir. Yani arkadaşınızla kulaklıkları paylaşıp müzik dinleyeceğiniz zaman, en azından iyice silmeyi unutmayın.
———————————
—————————————————————————————————–

» DAHA FAZLA AÇIKLAMA GÖSTER

Henüz Yorum Bulunmuyor