Sivilceyi nasıl sıkmalısınız?


Yükleniyor
Reklamı Geç


7,020
 
 
5
0

Ekleyen / 31 Tem 2016 tarihinde yayınlandı

Sivilce sıkma, birçok kişinin cilt bakımında yaptığı yanlışların başında yer alan bir davranıştır.Sivilceler cilt altındaki kıl köklerinde yağ oluşumunun artış göstermesi ile meydana gelmektedir.
Bu kıl kökleri zamanla yağ oluşumu nedeniyle tıkanmakta ve iltihap oluşmaktadır. Özellikle ergenlik çağında bulunan gençlerin en sık karşılaştığı problemlerden birisi istenmeyen sivilce oluşumlarıdır.
Ergenlik döneminde hormon dengesinin bozulması ile birlikte cilt altında yağ bezleri etkilenerek sivilce oluşumu artış göstermektedir. Birçok kişi sivilceleri yüzünden psikolojik sorunlar bile yaşamaktadır. Özellikle bayanlar yüz güzelliğine büyük önem vermelerinden dolayı istenmeyen sivilcelerine çeşitli çözüm yolları aramaktadır. Sivilcelerle ilgili en sık yapılan yanlış sivilce sıkma işlemidir.
İstenmeyen sivilcelerin sıkılması birçok cilt problemine neden olabilmekte ve daha büyük cilt sorunlarına yol açabilmektedir. Bu nedenle bu yazımızda sizlere sivilce sıkma konusunda yaptığınız yanlışlarla ilgili bilgiler vereceğiz.
sivilce-sikma
Sivilce Sıkmanın Zararlı mı?
Cilt uzmanları sivilce sıkmanın zararlı olduğunu ve ciltte birçok tehlikeye neden olduğunu söylemektedir. Sivilce sıkarken iki yanlış yapılmaktadır. Bunlardan ilki sivilcelerin içerisindeki bakterilerin cilde yayılmasına neden olmak, ikincisi ise sivilceyi sıkarken aynı anda cilt dokusuna da zarar vermektir. Bu iki nedenden dolayı kişinin cildinde lekeler ve çukurlar oluşmakta, bu durum da daha çok can sıkıcı olmaktadır. Ciltte oluşan bu leke ve çukurlar ilerleyen yaşlarda daha da sıkıntı yaratmakta ve daha ciddi bir tedavi gerektirmektedir. Sivilcelerin tedavisi oldukça zor ve zahmetlidir. Bunun için bir hekime başvurmak ve bir cilt uzmanı eşliğinde tedavi yürütmek gerekir. Sivilcelerin tedavisinde ağızdan alınan haplar ve cilt üzerine uygulanan kremler kullanılabilmektedir. Doktor kontrolü kesinlikle şarttır. Örneğin; arkadaşınızın cildi sivilcelerle dolu ve doktorunun önerdiği kremi kullanarak bu sorundan kurtuldu.
Sizde aynı kremi kullanarak sivilce probleminden kurtulabilirim ümidini taşımayın. Tam tersi krem sizde sivilcelerin daha fazla oluşmasına da neden olabilir. Çünkü sivilce oluşumu ve bunun tedavisi tamamen kişisel bir durumdur. Bu nedenle mutlaka sizin cildinize uygun tedavi yönteminin uygulanması gerekmektedir.
Sivilce sıkma kesinlikle cildinize daha büyük hasarlar yaratan bir durumdur.
Sivilce Nasıl Sıkılır?
Sivilce sıkma zararlı dedikten sonra bu başlık da nedir diye düşünebilirsiniz. Sivilceleri sıkmak elbetteki yanlış bir davranış bunun bir tekniği var. Sivilceleri doğru şekilde sıkmak çok önemli. Sivilce sıkma işlemi için metalden üretilmiş özel cisimler bulunmaktadır. Öncelikle bu cismi alın ve alkol ile hem cismi hem de cildinizde sivilce bulunan bölgeyi dezenfekte edin. Sivilcelerden kurtulmak için üretilen bu özel cihaz sayesine sivilce sıkma ve kurtulmanız mümkün. Fakat bu cihazın da yanlış kullanımı cildinizde istenmeyen lekelerin oluşumuna neden olur. Bu nedenle mutlaka sivilcelerden kurtulmak için yapacağınız şey en kısa zamanda bir cilt uzmanına görünmektedir. Bu sayede cildinizde herhangi bir leke oluşumuna neden olmadan sivilcelerden kurtulabilirsiniz.
Sivilce sıkma hem leke oluşumuna hem de çukurlara neden olarak cildinizi olumsuz etkileyen bir davranıştır. Ayrıca sivilce içerisinden çıkan iltihap istenmeyen şekilde cildinize bulaşarak sivilcenin de yayılmasına zemin hazırlamaktadır. Bu nedenle bu yanlış davranıştan mutlaka uzak durmalı, sivilcelerden çok şikayetçi iseniz cilt uzmanınızın önereceği yöntemi kullanarak çözüm aramalısınız.
Özellikle ergenlik dönemi sivilceleri büyük lekelere neden olduğundan dolayı bu dönemde bir hekime görünmek daha da önem taşımaktadır. İlerleyen yaşlarda daha kalıcı sorunlar yaşamak istemiyorsanız sizlere sunduğumuz uyarılara mutlaka dikkat etmeli ve sivilceleri sıkmak yerine doğal yöntemleri denemelisiniz.
Facebook İle Yorum Yapabilirsiniz
» Daha fazla göster

Henüz Yorum Bulunmuyor