Burnundaki Siyah Noktaları Temizleyen Pratik Bant!


Yükleniyor
Reklamı Geç


1,633
 
 
1
0

Ekleyen / 18 Eki 2016 tarihinde yayınlandı

Siyah nokta oluşumu nasıl engellenebilir?
Siyah noktalar aniden oluşmadığı gibi aniden yokta olmaz. Bunun için öncelikle sabırlı olmamız ve siyah nokta oluşumunu engellemek için de cildimizi temiz tutmamız gerekiyor. Yüzde ve burunda ki siyah noktaların oluşmasının temel sebebi cilt bakımı ve temizliğinin yapılmamasıdır.

Siyah noktalar nasıl yok edilebilir? Siyah noktalar için evde uygulanabilecek müdahaleler nelerdir? Bu soruların cevabı için haberimiz inceleyebilirsiniz

Özellikle burunda ve yüzün yağlı bölgelerinde oluşan siyah noktalar, çoğaldıkça daha görünür hal alıyor. Bu görüntü rahatsız edici olduğu için insanlar çeşitli maskelerle bu durumu düzeltmeye çalışmaktadır.

Siyah nokta oluşumu nasıl engellenebilir?

aniden oluşmadığı gibi aniden yokta olmaz. Bunun için öncelikle sabırlı olmamız ve siyah nokta oluşumunu engellemek için de cildimizi temiz tutmamız gerekiyor. Yüzde ve burunda ki siyah noktaların oluşmasının temel sebebi cilt bakımı ve temizliğinin yapılmamasıdır.

Siyah nokta oluşumunu engellemek ve cilt bakımı için eczanelerde çesitli Temizleme tonikleri bulunmaktadır. Bunların çoğunu düzenli olarak kullandığınızda siyah nokta oluşumu durmakta ve var olan siyat noktalarda geçmektedir. Şayet cildiniz yağlı ise daha çok dikkat etmeniz gerekir. Yağlı ciltlerde gözeneklerin tıkanması durumunda , burada biriken yağlar zamanla kurur ve siyah nokta oluşmasına sebep olur.

Siyah noktaları elinizle sıkıp çıkarmaya çalışmayın. Bu gözeneklerde bulunan hücrelerin zarar görmesine sebep olarak iz bırakabilir. Yüzde oluşan çukurlu lekelerin çoğu sivilce ve siyah noktaların sıkılmasından kaynaklanmaktadır. Bunun yerine , önce cildinizi hafif sıcak su ile nemledirin ve daha sonra siyah noktalar için üretilmiş olan burun bantlarıyla temilzmeye çalışın. Unutmayın ; Siyah noktaları tek seferde geçirmek söz konusu değildir. Düzenli ve sürekli bir uygulama ile temizlenmesi söz konusudur.

 

Siyah noktalar için buhar banyosu

Siyah nokta temizleme konusunda en önemli uygulamalardan biri buhar banyosu yapmaktır. Bir tencerenin içine bir miktar su koyup ısıtın ve yüzünüzü çıkan su buharına tutun. Buhar cildinize nufuz ettikçe yumuşayacak ve gözeneklerin esnek olmasını sağlayacaktır. Böylece biriken yağ ve toksinler çok daha kolay dışarı atılacaktır.

Siyah noktalar için maske tarifleri

Yulaf unu maskesi

Bir yemek kaşığı kadar yulaf ununun içine yaklaşık yarım fincan (unu kıvama getirmeye yetecek) kadar su ilave edip pişirin. Un kıvama geldikten sonra ılımasını bekleyip siyah noktaların olduğu yere uygulayın ve kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra yüzünüzü güzelce yıkayın.

Aspirin ve karbonat maskesi

Hazırlaması ve uygulaması en kolay maskelerden biri. Hem sivilceler hemde siyah noktalar için oldukça yararlı bir maske. 1 adet aspirini toz haline getirin ve karbonata ilave edin. Daha sonra üzerine bu karışımı kıvama getirecek kadar su ekleyin ve güzelce karıştırın. Hazırlanan karışımı yüzünüzde siyah nokta olan yerlere sürün ve kurumasını bekleyin. Kurudukça yüzünüzün gerildiğini hissedeceksiniz. Kurumadan dolayı dökülme başladıktan yaklaşık 2 dk sonra yüzünüzü yıkayın.

Bal maskesi

Bal cilt besleyici ve nemledirici özelliği fazla olan bir besin. Bir tatlı kaşığı kadar bal alıp yüzünüze sürün ve yaklaşık 15 boyunca bekleyin. Kuruduktan sonra yüzünüzü kağıt havlu ile ıslatarak silin.

Limon suyu- yoğurt maskesi

Bir limonun suyunu çıkararak, bir kâse yoğurtla karıştırın. Sonra oluşan bu karışımı iyice yüzünüze yayın. Yüzünüzde 15 dakika kadar bekleyen maskeyi suyla yıkayarak çıkartın. Böylece cildinizdeki sivilceler kururken aynı zamanda siyah noktaların oluşmasına neden olan yağ tabakası da gözeneklerden dışarı atılır.
Siyah Noktaları Mutlaka Temizleyin

Siyah nokta nasıl oluşur?

Unutmamalısınız ki, siyah noktalar müdahale edilmediklerinde sivilceye dönüşebilmektedirler ve dolayısıyla daha fazla soruna neden olabilirler. Bu nedenle gerekli önlemleri alarak siyah noktaları daha oluşmadan engellemeli, yahut bir an önce onları deriye zarar vermeden ortadan kaldırmalısınız.

Siyah noktalar vucuttaki yağın deri altında kuruyarak ve deri gözeneklerinden dışarı çıkmasıdır. Bu yağlar gözeneklerden çıkıp hava temas ettiğinde zamanla siyahlaşmaya başlar.

Cildinizde Siyah nokta oluşmaması için yapmanız gereken en önemli tedavi cildinizi hergün uygun yöntem ve doğru ürünlerle temizlemektir. Hergün sabah ve akşamları cilt tipinize uygun bir temizleyici ile cildinizi temizlemek ve cilt tipinize uygun nemlendiricilerle nemlendirmelisiniz..

Düzenli olarak yaptıgınız Bu cilt temizleme uygulamalarından sonra istenildiğinde peeling ve Buhar banyosu da yapılarak siyah nokta oluşumu minimal seviyeye indirilebilir.

Buhar banyosunu Kendiniz evde de yapabilirsiniz. Örneğin Yüz bölgesi için, sıcak suyu yayvan geniş bir tepsiye koyun başınıza bir havlu örterek kapatın. Yüzünüzün Yumuşamasını bekleyin. Vucudunuz buharı emdikten Sonra iğnesiz şırınga ile ortaya çıkan siyah noktaları vakkumlayarak çıkarabilirsiniz.

Cildinizin günlük bakımını yapmanıza rağmen siyah nokta oluşumunu engelleyemiyorsanız bu bir cilt problemi olduğunun işareti olabilir. Bunun içinde bir cilt uzmanına görünmez gerekebilir.

BURUN ÜSTÜNDEKİ SİYAH NOKTALAR

Yazımızda burundaki siyah noktalar nasıl temizlenir, burun üstündeki siyah noktalar nasıl giderilir, burun üzerindeki siyah noktalardan nasıl kurtulurum, doğal çözümler nelerdir konularında çarpıcı fikirler verilmektedir. İyi okumalar.

Burun üzerindeki siyah noktalar, yüzü itici yapan can sıkıcı ve utanç verici cilt problemleridir. Hassas olan burun bölgesi sıkılmaya da gelmez ve sıkılması da kalıcı yara ilerinin oluşumuna neden olabilir. Burun üstündeki siyah noktalar yağlı cilt, sağlığa dikkat etmeme, kozmetik ürünleri aşırı kullanma, beslenme yetersizliği, hormonal dengesizlik ve vücutta suyun az bulunması gibi durumlar neden olmaktadır.

NASIL BAŞA ÇIKABİLİRİM?

1- Temizlik: Sabah ve akşam olmak üzere her gün iki kez hafif bir temizleyici ile yüzünüzü yıkayın. Kullandığınız ürünün etiketine bakarak “non- komedojen” -yani gözenekleri tıkamayan- olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca alkol veya kokular gibi sert maddeler içermediğine dikkat edin.

Parmaklarınızla ve ılık su ile yüzünüzü köpürtün, daha sonra yüzünüzdeki temizleyiciyi gidermek için yüzünüzü yıkayın. Tahriş edici kese yada havlu gibi nesneler kullanmayın. Yüz yıkamada sıcak su kullanmayın. Yumuşak bir bezle yüzünüzü kurulayın.

2- Bakterileri öldürmeye yardımcı olan, gözenekleri tıkamayan, yağlı cildi kurutan ve inflamasyona engel olan benzoil peroksit ya da salisilik asit içeren cilt ürünleri kullanın. Bu ürünleri eczanelerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu iki madde siyah noktalar, akne ve d,ğer cilt sorunlarında kullanılmaktadır. Kızarıklık, hafif yanma ve tahrişe karşı öncelikle düşük konsantrasyonla başlayın. Kullandığınız ürünü sadece etkilenen alana uygulayın. Alternatif olarak çay ağacı yağı da, doğal yollardan bakterileri öldürür ve cildinizdeki yağ üretimini sınırlayabilir.

3- Yatmadan önce mutlaka makyajınızı temizleyin. Temizlik için yine gözenek tıkamayan ve ya non-komedojen ürünler tercih edin. Yüzünüzde sivilceye neden olan ve siyah noktaları daha kötü yapabilen mineral bazlı tozlar kullanmaktan kaçının.

4- Açık havada gezmeye çıkacaksanız mevsime bakılmaksızın her zaman yağsız yada non-komedojen bir güneş kremi kullanın.Bronzlaşma kabinleri gibi yerlere giderek cildinize hasar vermeyiniz. Daima yağsız nemlendiriciler kullanın.

5- Burnunuzdaki siyah noktalardan kurtulmanın bir diğer yolu ise siyah nokta çıkarıcı kullanmaktır. Bunu yapmadan önceki ilk adım, gözeneklerinizin açılması için yüzünüzü yakmadan buhara maruz bırakın. Çıkarıcı kullanmadan önce alkol ile temizleyin ve daha sonra siyah nokta çevresine yerleştirerek hafif bir basın uygulayın. Çıkmadığı durumlarda fazla güç kullanmamalısınız. Bu, genellikle yarardan çok zarar verir.

6- Siyah noktalar ile mücadelede dıştan olduğu kadar içten mücadelede önemlidir. Tabi ki bol su içmekten bahsediyoruz. Hem ucuz hem de çok etkili. Genel kural günde en az 8 bardak. Vücudunuzda yeterli su olduğunda sağlıklı ve problemsiz bir cildiniz olacaktır.

7- Sağlıklı beslenme de cilt konusunda önemli bir role sahiptir.Doğal beslenin, yağlı ve şekerli gıdalardan uzak durun, bunlar cildinizi olduğundan daha yağlı yapar. Sebze, meyve ağırlıklı ve et ürünlerinden de yağsız olanları tercih edin, kepekli tahılları menünüzden eksik etmeyin.

8- Ellerinizi yüzünüzden uzak tutun. Bu önemsenmesi gereken bir kural. Eller yapısı itibari ile her yere değen ve her yerden bakteri ve kir toplayan organımızdır. Mümkün olduğu kadar elinizi yüzünüzden uzak tutun. Siyah nokta kurtulmak için çalışırken, böyle basit şeylere dikkat edin. Yüzünüze dokunmayın gerekiyorsa, öncelikle ellerinizi yıkayın.

Yüzdeki Siyah Noktalar ve Sivilcelerden Nasıl Kurtulurum?

SİYAH NOKTALARA DOĞAL ÇÖZÜMLER

Limon suyu: Limon suyu, ciltteki tüm cilt lekelerini gidermek için kullanılan doğal bir ağartıcıdır. Limon suyunu doğrudan siyah noktalara uygulayın, 15 dakika bekleyin ve su ile yıkayın. Limon suyu, salatalık suyu ve bal karışımı da kullanılabilir. Limon suyu evde yoksa bunun yerine elma sirkesi kullanabilirsiniz.

Çemen Otu: Çemen, güçlü bir bitkidir ve siyah noktaların giderilmesine yardımcı olur. Çemen otu yapraklarını ezin ve su ile karıştırarak macun haline getirin. 10 dakika etkilenen bölgeye uygulayın ve ılık su ile durulayın. Her gece yatmadan önce bu macunu uygulayın.

Soğan ve sarımsak suyu: Soğan ve sarımsak suyunun da cilt lekelerinin solmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Siyah noktalarüzerine soğan ve sarımsak suyu karışımını kullanın ve yaklaşık 15 dakika bekletin. Uygulama sonrası yıkayın.

Sandal ağacı macunu: Gül suyu, gliserin ve limon suyu ile sandal tozunu karıştırarak bir macun yapın. Macunu siyah noktalara uygulayın ve kuruyana kadar bırakın. Kuruduktan sonra soğuk su ile yıkayın.

Kişniş Otu: Yatmadan önce 1 çay kaşığı kişniş yaprağı suyu ve yarım çay kaşığı zerdeçal tozunu karıştırarak siyah noktalara uygulayın. Ertesi sabah, soğuk su ile yıkayın.

Sebze dilimleri: Sebze dilimleri, siyah noktalardan kurtulmak için iyi bir çözümdür. Taze olarak dilimlenmiş salatalık, patates veya domatesi siyah noktalar üzerinde ovuşturabilirsiniz.

Lor: Bir çay kaşığı lor ve pirinç unu ile bir macun yapın. Siyah noktalar üzerine uygulayın ve soğuk su ile yüzünüzü yıkayın.

Aloe vera jel: Aloe vera jeli doğal bir temizleyicidir ve yüzünüzü yıkamak için düzenli kullanılabilir.

Bal: Bal cilt için gerçekten çok iyidir. Etkilenen bölgeye sıcak bal sürün ve 10 dakika sonra yıkayın. Bal, siyah noktalar üzerinde doğal soyma işlemi yapacaktır.

Kabartma Tozu ve Su: Eşit oranda kabartma tozu ile suyu karıştırın ve birkaç dakika için etkilenen bölgeyi ovunuz. Ilık su ile yıkayın.

Turp Tohumu: Bildiğiniz turp tohumu ve su ile bir karışım hazırlayınız. Siyah nokta üzerine sürün ve 15 dakika sonra ılık su ile durulayın.

Tarçın ve Bal: 3 yemek kaşığı bal ve 1 çay kaşığı toz tarçını bir kase içinde karıştırılarak bir hamur yapın. Hamuru yatmadan önce siyah noktalarınıza uygulayın ve ertesi sabah ılık su ile yıkayın. Siyah noktalardan kurtulmak için iki hafta boyunca bunu tekrarlayın. Tarçın ve limon suyunu da benzer şekilde kullanabilirsiniz.

Gül ve Yulaf Maskesi: Gül suyu ile yulaf ezmesi tozu karıştırın ve bu doğal maskeyi siyah noktalara eğilimli alana 15 dakika uygulayın ve sonra soğuk su ile yıkayın.

Bunların dışında;

  • • Çay ağacı yağı kullanabilirsiniz,
  • • Siyah noktalara bir parça diş macunu sürebilirsiniz
  • • Pişirilmiş bir bardak süt ile taze limon suyu karıştırılarak yüz yıkayabilir ve siyah noktaların giderilmesi için kullanabilirsiniz.
  • • Zerdeçal tozu ile nane suyu karıştırılarak etkilenen bölgeye uygulayın. 15-30 dakika bekleyin ve ılık su ile yıkayın.

Önemli İpuçları:

  • • Haftada birkaç kez, 30 dakika veya daha fazla egzersiz yapın. Egzersiz deride yağ üretimini kontrol eden hormonların dengelenmesine yardımcı olur.
  • • Günde iki kezden fazla sabunla yüzünüzü yıkamayın. Bunun yerine sık sık sadece su ile yüzünüzü yıkayın.
  • • Siyah noktaları aşırı derecede sıkmayın. Sivilce oluşumuna yada kılcal damar çatlamasına neden olabilir.
  • • Saçınızı yüzünüzden uzak tutun.
  • • Her zaman yağsız nemlendirici kullanın.
» DAHA FAZLA AÇIKLAMA GÖSTER

Henüz Yorum Bulunmuyor