Erkek Arkadaşının Suratındaki Kisti Sıkarak İçinden Dünyaları Çıkartan Kadın


Yükleniyor
Reklamı Geç


3,326
 
 
3
2

Ekleyen / 25 Eyl 2016 tarihinde yayınlandı

Ciltteki Kistlere Ne İyi Gelir: Ciltteki Kistler İçin Doğal Çözüm

ciltteki kistler için doğal çözüm

ciltteki kistler için doğal çözüm

Yüzdeki kistler neden oluşur?

Sebasöz kistler deri altında yuvarlak şeklinde oluşan ve farklı boyutlarda oluşan şişliklerdir. Bu kistler dokunulduğunda pürüzsüz bir dokuya sahiptir. En sık görülen yerler kafa derisi, kulak, yüz ve üst kol bölgeleridir. Avuç içi ve ayak tabanında da oluşabilir. Erkeklerde, sebasöz kistler genellikle skrotum ve göğüs alanları üzerinde olabileceği için hemen fark edilir. Sebasöz kistler yağ bezlerinden kaynaklandığında içerisinde sebum bulunur. Bu tür kistler çok seyrek ortaya çıkar.

Yüzdeki kist nasıl geçer: Deri altındaki yağ bezeleri nasıl geçer?

Sebasöz kistler genellikle ciddi bir durum değildir ve tedavi gerektirmez. Bir süre sonra kendiliğinden geçer. Bu kistlerden kurtulmak için bazı doğal çözümler uygulanabilir:

1. Ciltteki yağ kistleri için sıcak kompres:

– Sebasöz kistler için en etkili çözümlerden ilki sıcak kompres uygulamalardır. Bu uygulamalar iyileşme sürecini hızlandırır ve kan damarlarının rahatlamasını sağlar. Bölgedeki kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur.

Gerekli malzemeler:

– Temiz bir havlu

– Sıcak su

Yapılışı:

– Havlu sıcak suda bekletilir.

– Ardından fazla suyu sıkılır ve kist oluşan alan üzerinde yaklaşık 10 ya da 20 dakika kadar bekletilir.

– İşlem günde 2 ya da 4 kez tekrar edilir.

2. Yüzdeki yağ bezesi bitkisel tedavi: Çay ağacı yağı:

– Fazla sebum üretiminden kaynaklanan kistlerde çay ağacı yağı kullanılabilir. Bu yağ gözeneklerimn tıkanmasını engeller ve kist oluşumunu azaltmaya yardımcı olur. Çay ağacı yağı güçlü anti mikrobiyal, anti inflamatuar ve anti bakteriyel özelliklere sahiptir.

Gerekli malzemeler:

– 1 ya da 2 damla çay ağacı yağı

– Yara bandı

Yapılışı:

– 1 ya da 2 damla çay ağacı yağı enfekte olan kist alanlarına uygulanır.

– Ardından alan yara bandı ile kapatılır.

– 8 ya da 10 saat sonra yara bandı çıkarılır.

– Düzenli olarak uygulandığında etkili sonuçlar alınacaktır.

3. Yüzde yağ bezesi bitkisel çözüm: Hint yağı

Hint yağı inflamasyon ve kaşıntı karşısında son derece etkilidir. Bu yağ karıncalanma hissi oluşturur ve bakteriyel özellikleri ile alanın temizlenmesine yardımcı olur.

Gerekli malzemeler:

– Hint yağı

– Temiz bir bez

– Sıcak kompres

Yapılışı:

– Temiz bir bez parçası biraz Hint yağı ile ıslatılır.

– Ardından bu bez kist olan alanlara yerleştirilir.

– Bez parçası üzerine de sıcak kompres yerleştirilir.

– Bu şekilde en fazla yarım saat beklenmelidir.

– Her gün birkaç kez etkilenen alan biraz Hint yağı ile hafifçe ovulabilir.

4. Yüzdeki yağ bezelerine bitkisel çözüm: Aloe vera

Aloe vera cilt bakımında yaygın olarak kullanılan çözümler arasındadır. Genel sağlık için de son derece faydalıdır. Anti bakteriyel ve ağrı giderici özellikleri ile aloe vera kistin kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur.

Gerekli malzemeler:

– Aloe vera jel

Yapılışı:

– Taze aloe vera yaprakları kesilir ve içerisindeki jel çıkarılır. Bu jel kist oluşan alanlara uygulanır ve hafifçe masaj yapılır.

– İşlem günde 1 ya da 2 kez yapılabilir.

5. Yüzdeki yağ bezelerini nasıl yok edebiliriz: Cadı fındığı

Cadı fındığı bitki özü mükemmel bir büzücüdür. İçerisindeki tanen ile aşırı yağ üretimini engeller. Cildin gözeneklerini sıkılaştırır ve böylece sivilce ile kist oluşumunu engeller.

Gerekli malzemeler:

– Cadı fındığı yağı

Yapılışı:

– 1 ya da 2 damla cadı fındığı yağı kistin üzerine uygulanır. Alan hafifçe ovulur.

– Bu işlem her gün tekrar edilir.

6. Yüzdeki yağ bezelerini ne geçirir: Elma sirkesi

Elma sirkesi güçlü anti-bakteriyel, anti-mantar ve antiseptik özelliklere sahiptir. Ayrıca antimikrobiyal nitelikleri ile cildin temizlenmesine yardımcı olur.

Gerekli malzemeler:

– Elma sirkesi

– Pamuk

Yapılışı:

– Pamuk elma sirkesi içinde bekletilir.

– Ardından bu pamuk bir süre cilt üzerine basılı tutulur.

– Eğer batma hissi oluşuyorsa cilt hassas olabilir. Bu durumda elma sirkesinin biraz su ile seyreltilmesi önerilir.

– Bu işlem günde 3 ya da 4 kez yapılabilir.

7. Yüzdeki yağ bezelerine çözüm: Dulavratotu

Dulavratotu etkili bir antibakteriyel, anti-mantar ve anti-inflamatuar bitkidir. Geleneksel olarak kronik cilt rahatsızlıkları için kullanılmaktadır. Bu bitki kist tedavisinde kullanılmasının yanı sıra ciddi cilt hastalıkları; egzama, sedef hastalığı, kurdeşen gibi durumlarda da kullanılabilir.

Gerekli malzemeler:

– 2 yemek kaşığı taze dulavratotu kökü (kıyılmış) ya da 1 yemek kaşığı kurutulmuş dulavratotu kökü

– 3 bardak su

– Bal (isteğe bağlı)

Yapılışı:

– Dulavrat otu kökü bir tencereye konulur. Üzerine su eklenir.

– Karılım kaynatılır ve düşük ısıda yaklaşık 30 dakika kaynatılmaya devam edilir.

– Ardından ocak kapatılır ve 10 ya da 15 dakika kadar daha beklenir.

– Bu karışım çay şeklinde günde 2 ya da 3 bardak kadar tüketilebilir.

Not: Bu çay çok sık tüketildiğinde idrar söktürücü olarak çalışacağı için dikkatli kullanılması önerilir.

– Dulavratotu çayı topikal olarak da kullanılabilir. Hızlı iyileşme için bu çay ile bir bez ile ıslatılır ve ardından daha hızlı iyileşmesi için sıcak kompres olarak sebasöz kist üzerine uygulanır.

8. Kırmızı yonca

Kırmızı yonca öncelikle doğal bir kan temizleyicidir. Kandaki zararlı toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Cilt hastalıklarında da bitkisel çözüm olarak kullanılmaktadır. Hatta kanser tedavisinde de etkili olduğu söylenmektedir. Kırmızı yonca; akne, egzama, sedef hastalığı tedavisinde kullanılabilir.

– 1 ya da 3 çay kaşığı kırmızı yonca çiçeği 1 ya da 3 bardak sıcak su ile karıştırılarak çay şeklinde demlenir. 15 dakika kadar demlenmesi beklendikten sonra günde 3 kez tüketilir.

– Kırmızı yonca çiçekleri doğranır ve bir miktar su eklenerek bir hamur haline getirilir. Elde edilen hamur kist üzerine yayılır.

– Kırmızı yonca tentürü de kullanılabilir. 2-6 ml tentür (çeyrek tatlı kaşığından daha az) günde 3 kez tüketilebilir.

Not: Bu bitki hamile ve emziren kadınlara kesinlikle önerilmez. Ayrıca kan inceltici ilaç kullanan kişilere de önerilmez.

9. Altın mühür bitkisi

Altın mühür bitkisi güçlü anti mikrobiyal etkilere sahiptir. İçerisindeki berberine denilen bileşen ile birçok mikroorganizma, bakteri ve mantar durumlarında da kullanılabilir. Ayrıca topikal olarak uygulandığında antibiyotik etkisi vardır.

Gerekli malzemeler:

– ½ ya da 1 su bardağı kuru altın mühür bitkisi

– Bir miktar zeytinyağı

– 4 ya da 6 tatlı kaşığı balmumu

Yapılışı:

– Bir tencereye zeytinyağı dökülür. İçerisine bitki eklenir ve kızartılır. 3 ya da 5 saat boyunca kısık ateşte ısıtılmaya devam edilir.

– Ardından karışım soğumaya bırakılır.

– Karışım tülbentten geçirilir ve süzülür.

– İçerisine balmumu eklenir ve eriyene kadar karıştırılır.

– Karışım koyu bir kıvam aldığında merhem gibi kavanozda saklanır. Bu merhem kist üzerine güden 2 ya da 3 kez uygulanır.

– Bu merhem küçük yaralar ve kesikler için de kullanılabilir.

Yüzdeki Kist Nasıl Tedavi Edilir?

Sıkça görülebilen bir hastalık türü olan yüz kisti, kapalı doku hücresinde meydana gelen sıvı veya sarımsı irinlerle dolu kanserojen olmayan doku rahatsızlıklarıdır. Bu kist türü, yüz dokusunda nohut büyüklüğünde birçok hücrenin bir araya gelmesiyle oluşabilir. Salgı bezlerinin tıkanması nedeniyle deride oluşan yağ enfeksiyonlarından dolayı meydana gelir.

Yüzde oluşan kistin başka bir insana bulaşması gibi bir durum söz konusu değildir. Kistin uzun süre geçmemesi durumunda doktora gidilmeli ve tedaviye başlanmalıdır. Yüz kisti, bir ağrıya neden olmasa da dokunulduğunda acı verebilir. Yüzdeki kistin sıkılması ve içerisindeki irinin etrafa yayılması durumunda kist diğer bölgelere bulaşabilir.

Yüz kistinin meydana gelmeden önce bir ağrı yapması genelde en fazla görülen belirtidir. Küçük kızarıklıklarla görülen bu hastalık zaman içerisinde bu bölgenin daha fazla kızarması ve büyümesi ile devam eder. Kistlerin içerisindeki yağ bezesi elle birlikte dışarıya çıkarılamaz. Yağ tabakasını andıran yapısı ile birlikte genel olarak kendiliğinden geçmesi mümkündür. Ancak büyük kistlerin ve uzun süreli görülen yağ tabakalarının uzmanlar tarafından tedavi edilmesi gerekir.

Yapılan ilk kontroller sonucunda yüz bölgesinde meydana gelen kistte nasıl bir yaklaşım uygulanacağına karar verilir. Doktorlar genel olarak yüzdeki kistin içerisinde bulunulan yağ tabakasının dışarıya çıkarılması yöntemini seçer. Bu işlemde tıbbi bir cihaz yardımıyla kistin olduğu bölge uyuşturulur ve kist delinir. Bu işlem esnasında hastanın ağrı yaşaması söz konusu olabilir. Yüzde görülen kistin çok büyük olması durumunda bu bölgeye kortizon ilacının enjekte edilmesi yöntemi uygulanır. Enjeksiyon yapılan kistin tedaviye cevap verebilmesi için bir süre beklemek gerekir. Daha sonraki aşamada bu bölge kist ilacı ile temizlenir ve hastanın tedavisi tamamlanmış olur.

Dışarıya çıkartılan yağ tabakasına rağmen kistin kendisini yenilediği durumlar da görülmüştür. Bu durum nadir olarak yaşanır. Böyle vakalarda ilaç ve krem tedavisine başlanabilir. Enjeksiyon yapılan kistlerin kendisini tekrar etmesi durumunda da aynı yöntem tekrar uygulanabilir. Kendisini sürekli olan tekrar eden kistlerin cilt kanseri oluşturma tehlikesi vardır. Bu gibi durumlarda farklı tetkiklerin ve tedavilerin uygulanması gerekir

 

Yüzde Kist, sıkça görülebilen bir hastalık türüdür. Genelde sıvı veya sarımsı bir irin ile dolu kanserojen olmayan, kapalı doku hücresidir. Yüzdeki kist, yüzün altında nohut büyüklüğünde görülebilir. Genel olarak geçirilen bir enfeksiyon sonucu veya yağ oluşmasından meydana gelen salgı bezlerinin tıkanmasından dolayı oluşur. Yüzde oluşan kist kesinlikle bulaşıcı değildir, uzun süre geçmez ise hemen bir hekime başvurun.
Hekimin tavsiyeleri doğrultusunda gerekli önlemleri alın.

Yüzde Kistin Belirtileri

Yüzdeki Kist de ağrı olmaz. Yüzde kızarıklık meydana gelir. Bu kızarıklık zaman içinde büyümeye başlar. Genel de ağrısız olur ama ara ara kaşıntı meydana gelmektedir. Yüzdeki kiste dokunduğunuz zaman deri altındaki kist kayacak gibi olur. Kist ile oynadığımızda sıkmaya çalıştığımızda ağrı oluşur.

Yüzde Kist Nasıl Tedavi Edilir

Yüzdeki kist ile oynamadığınız taktirde kendiliğinden geçebilir.Yüzde kist uzun bir zaman olmasına rağmen geçmediği zaman hemen bir doktora başvurmalı. Yapılan muayene sonucu yüzdeki sivilceye müdahale edilip edilmeyeceğine karar verilir.

» DAHA FAZLA AÇIKLAMA GÖSTER

Henüz Yorum Bulunmuyor