Ventriküler Fibrilasyon ve Şok (EKG EĞİTİM VİDEOLARI)


Yükleniyor
Reklamı Geç


21
 

ilk beğenen sen ol

Ekleyen / 03 Ara 2016 tarihinde yayınlandı

Amerikan Kalp Birliği kurumunun yaptığı açıklamaya göre atrial fibrilasyon, 65 yaşını geçen kişilerde görülen en yaygın kalp ritmi rahatsızlığıdır. Maalesef çoğu bu durumun farkında bile değildir. Hasta tedavi edilmediği için kalp ritmi düzensizliği yüzünden ölüm riski 2 kat, inme geçirme riski 4- 5 kat artar.

Atrial Fibrilasyon Nedir?
Kalbimizdeki belli başlı hücreler kalbin elektrik sinyal akışını düzenleyerek pompalama işlevinin düzgün şekilde çalışmasını sağlar. Her kalp vuruşunda kalbimiz kanı kalp odalarının hem içine hem de dışına pompalar ve buradan bütün vücuda gönderilir.

Atriumlar kalbimizin üst kısmındaki odalardır ve görevleri kanı almaktır.
Ventriküller kalbimizin alt kısmındaki odalardır ve görevleri kanı bütün vücuda göndermektir.
Atrial fibrilasyon, elektrik sinyallerinin iletimini bozarak, atriumlardan ventriküllere kanın etkili bir biçimde pompalanmamasına neden olur. Bu durumda atriumlarda titreme meydana gelir, kanın birikme riskini artırır ve kan pıhtılaşma riskini yükseltir. Atrial fibrilasyon durumunda hastaların kanlarında pıhtılaşma, kalp krizi, kalp yetmezliği ve kalbe bağlı diğer komplikasyonları yaşama riski artar.

Eğer pıhtılaşma bu durumdan dolayı meydana geldiyse yani kanın birikmesi sonucu oluştuysa pıhtılaşma geçse dahi pıhtılaşan kan, dolaşım sistemine girip beyne giden atar damarları tıkayabilir ve böylece inme meydana gelir. Bu durumu yaşayan hastaların %15 ile %20’sinde bu durumun oluşmasına kalp ritim bozukluğu sebep olmaktadır.

Atrial Fibrilasyonun Türleri
Nadir Görülen
Bu tarz atrial fibrilasyon rahatsızlığına paroksismal atrial fibralasyon denir. Belirtileri uzun süreli değildir. Birkaç dakika veya saat etkisini gösterip kendiliğinden geçer.

Sürekli
Bu tarz atrial fibrilasyon rahatsızlıklarında kalp kendi kendini düzeltemeyecek, normal ritim dengesini tutturamayacak düzeye gelmiştir. Tedavi olarak ilaç tedavisi ya da elektro şok gibi yöntemler kullanılmaktadır.

Kalıcı
Bu tarz atrial fibrilasyon rahatsızlıklarında kalp kendi kendini düzeltemeyecek duruma gelmiştir. Bu durumda hastalara kan pıhtılaşmasını önlemek için kalp ritmini düzenleyen ve kanın incelmesini sağlayan ilaçlar verilebilmektedir.

Atrial Fibrilasyon Nedenleri
Aşağıdakilerden bazıları bu rahatsızlığın oluşmasının ana nedenleridir:

Yüksek kan basıncı
Önceden geçirdiğiniz kalp krizi
İlaçlar, kafein, tütün ve alkol gibi maruz kaldığınız aşırı uyarıcı maddeler
Hasta sinüs sendromu, kalp pilinin düzgün çalışmaması
Virüslerin sebep olduğu enfeksiyonlar
Daha önce geçirdiğiniz kalp ameliyatları
Koroner arter hastalığı
Kalp kapağı hastalığı
Doğuştan gelen kusurlar
Koah Hastalığı
Zatürree, ameliyat veya hastalıklardan dolayı oluşan stres
Atrial Fibrilasyon Risk Faktörleri
Atrial fibrilasyon herkesin başına gelebilir fakat aşağıdaki listede yer alan durumda olan kişilerin bu duruma maruz kalması daha yüksektir:

Atletlerde: Kalp atış hızının artmasıyla bu ritim atrial fibrilasyon oluşumunu tetikleyebilir.

Yaşın İlerlemesi: Yaşımız ilerledikçe atrial fibrilasyon olma riskimizde artmaktadır. Fakat buna rağmen nadir olsa bile çocuklarda bu rahatsızlık görülmektedir.

» DAHA FAZLA AÇIKLAMA GÖSTER

Henüz Yorum Bulunmuyor