Kıl Dönmesi Sonucu Cilt Temizliği İlginizi Çekecek


Yükleniyor
Reklamı Geç


3,633
 

ilk beğenen sen ol

Ekleyen / 13 Eki 2016 tarihinde yayınlandı

Kıl dönmesi nasıl anlaşılır

Kıl dönmesi diğer adıyla pilonidal sinüs sessiz bir hastalıktır hastalar genellikle farkına varmadan uzun yıllar kıl dönmesi ile yaşarlar.Hastalar kıl dönmesi olduğunu sıklıkla kıl dönmesi iltihaplandığında eklenen yeni bulgular sayesinde fark ederler.İltihap olduğunda şiddetli ağrı,bol miktarda akıntı ve şişlik gibi yeni bulgular ortaya çıkar.
İltihap olmadan kıl dönmesinin şu bulguları vardır ama gözden kaçtığı için fark edilemez.
Şu bulgulardan biri veya daha fazlası varsa kıl dönmesi akla gelmelidir.
*Kılın giriş deliği; Kıl dönmesinin olmazsa olmazı kıl giriş deliğidir çünkü delik olmadan kıl giremez.Delik bir kıl girecek kadar ince olabildiği gibi parmak girecek kadar geniş bir girişte olabilir.Kılların girdiği delik bir tane olduğu gibi dar veya geniş bir alana yayılmış şekilde çok sayıda da olabilir.
*Şişlik;hastalığın başlangıç süresi ve buna bağlı olarak içeri giren kıl ve diğer yabancı cisimlerin miktarına bağlı olarak bir mercimek kadar olabildiği gibi ceviz kadar da olabilir.Apse oluştuğunda şişlik portakal büyüklüğüne kadar artabilir bu durumda dayanılmaz düzeyde ağrıda vardır.
*Ağrı;İltihap döneminde çok ciddi düzeylerde ağrı olabilir ancak iltihap yoksa sinüsün ezilmesine bağlı hafif bir ağrı olur.Ağrı daha çok otururken ve sırtüstü yatarken ortaya çıkar.
*Akıntı;Cilt altındaki kılları eritmek için vücudun yaptığı bir salgıdır (salgı kılı eritemez),yine kıl miktarına ve mikrop eklenip eklenmediğine göre değişir.İltihap yoksa günde birkaç damla şeklinde çamaşırı kirletir ve ciddi sorun yaratmaz mikrop eklendiğinde akıntı çok artar.
*Kanama;Kıla karşı vücudun yaptığı hassas dokunun parçalanmasından olur,ciddi düzeyde kanama olmaz daha çok çamaşırı kirletme şeklindedir.
*Pis koku;İltihabi akıntının kokusudur.Akıntı kalçaların arasında birikerek çevreyi rahatsız edebilecek düzeylere varabilir.
*Kaşıntı;İltihabın o alandaki ciltte yaptığı tahrişe bağlıdır.
*Küçük çıkıntı (meme);Akıntının olduğu deliğin etrafında vücudun korunmak amacıyla oluşturduğu bir dokudur.Granülasyon dokusu denilen
zarif bir çıkıntıdır.Kanama yapabilir.
*Çıkış deliği;Cilt altında oluşan akıntının çıktığı deliktir,sinüs ağzı da denir.Giriş deliğinden uzak mesafelerde çıkış deliği olması hastalığın ilerlediğnin bulgusudur.Çıkış deliği alttan tünelle sinüs ve giriş deliği ile ilişkilidir.Eskiden boya verilerek yapılan tespit bu ilişkinin ortaya konması içindi.Artık uygulanmamaktadır.
Bu belirtiler fark edildiğinde uzmana muayene olunup tedavi planlanmalıdır çünkü erken dönemde ameliyattan on dakika sonra işe dönülebilecekken ilerleyen vakalarda 15 gün yatak istirahatı gerekmektedir.Ameliyat sonrası tekrar etme ihtimali primer kapama denilen yöntemde % 40 lara kadar çıkabilmekteyken yeni mikro sinüsektomi yöntemiyle tedavi edilenlerde % 3 civarındadır.
Kıl dönmesi varlığından emin olunamıyorsa muayene ettirilmelidir.
kıl dönmesi nasıl anlaşılır

 

Kuyruk Sokumunda Delik
Pilonidal Sinüs aslında erken süreçte anlaşılabilir. Fakat insanların %95 gibi büyük bölümü bu bilgiden uzak olduğu için dikkat etmezler. Henüz aşağıda belirtilen iltihap, ağrı, akıntı, ateş gibi şikayetler başlamadan önce en önemli kıl dönmesi belirtisi olarak kuyruk sokumunda delik görülür. Bunlar kıl dönmesi giriş deliği olarak adlandırılır ve bir yada bir kaç tane olabilmektedir. Çünkü kıllar cilt altına bu deliklerden girmektedir. Ortaya çıkan bu delik kıl girebilecek kadar dar olabildiği gibi insanın cici parmağı kadar geniş olabilmektedir.

Kuyruk Sokumunda İltihap
Evet arkadaşlar erken süreçte hastalığın farkına varılmaması halinde şikayetleri ortaya çıkacaktır. Bu kapsamda ilk dikkat etmemiz gereken şikayet kuyruk sokumu bölgesinde iltihap olup, ağrı, akıntı ve şişlik gibi belirtileri olur. Yani iltihap olup anlaşılmaması neredeyse imkansızdır.

İltihap Neden Olur? Bu konuyu anlamak için hastalığın yapısını ele almalıyız. Saç ve sırt bölgesinden dökülen kıl, tüy ve yabancı maddeler kuyruk sokumu bölgesinden oluşturdukları delik ile cilt altına girmektedir. Cilt altında kılların artması halinde vücut onları ciltten uzak tutmak için zar ile kaplamaktadır. Bu nedenle kişi çok fazla şikayet yaşamaz. Fakat insanların düşmesi, sert oturması, uzun süre oturması gibi durumlarda kılları saran bu zar maalesef yırtılmaya maruz kalmaktadır. Cilt ile karşı karşıya kalan kılların vereceği zararı minimuma indirmek isteyen vücut kılları eritmek, imha etmek için bir sıvı salgılamaktadır. Fakat bu salgılanan sıvı hiç bir işe yaramayacaktır.

Sıvı Cilt Dışına Çıkamaz: Vücudun salgıladığı sıvı genelde amacına ulaşamayınca cilt dışına çıkması gerekmektedir. Bunun içinde Pilonidal Sinüs’e neden olan giriş deliğini kullanması gerekir. Bazı durumlarda tıkalı olan bu delikten çıkamayan sıvı 2-3 gün içinde şişlik ve ağrıya neden olmaktadır.

Kuyruk Sokumunda Ağrı
Bir diğer belirti ise anüs bölgesinde ağrı olup, burada dikkat edilmesi gereken makat ağrısı yapan bir çok hastalık olduğudur. Kıl dönmesi hastalarında ağrı genelde iki nedenle ortaya çıkmaktadır. Birincisi cilt altında biriken kılları saran zarın yırtılması sonucu oluşur. İkincisi ise yukarıda detaylarına yer verilen iltihap oluşumu sonucunda ciddi düzeyde ağrı görülür. Öyle ki ağrı her geçen saat şiddeti artar ve kullandığınız ağrı kesiciler çözüm olmaz. Tek çözüm ortaya çıkan iltihabın boşaltılması olup, hasta o an rahatlamaktadır. Pilonidal Sinüs’e bağlı ağrılar daha çok otururken ve yatarken dikkat çekici hale gelmektedir.

Akıntı ve Pis Koku
Bir diğer belirti ise iç çamaşırdır ıslaklık yani akıntı ve bunun sonucunda kötü bir kokuya neden olmaktadır. Bunun nedeni yukarıda yer alan bilgiler arasında belirttiğimiz vücudun salgıladığı sıvı ile alakalıdır. İltihaba neden olmadığı sürece bu sıvı günlük 2-3 damla şeklinde vücut dışına çıkmakta ve iç çamaşırınızı ıslatabilir.

Makatta Şişlik
Kıl Dönmesi iltihabı aniden ortaya çıkan bir durum olup, hafif ağrı ile başlayan ve şiddeti artan bu süreç bir noktadan sonra şişlik ile devam etmektedir. Şişlik olan bölgede kızarıklık oluşmaktadır. Aşağıda yer alan görselde iltihap durumu görülmektedir.

İltihap Şişliği

Makat Kaşıntısı
Anüs bölgesinde görülen sorunların biride kaşıntı olup, daha çok Anal Dermatit dediğimiz mayasıl hastalığına bağlı olmakla birlikte aynı zamanda Pilonidal Sinüs iltihabı sonucu ortaya çıkabilir.

Çıkış Deliği
En önemli bulgulardan biride kuyruk sokumunda çıkış deliği olup, kılların girdiği giriş deliğinin bir kaç santim yukarısında yer almaktadır. Kılları imha etmek için salgılanan sıvının oluşturduğu deliktir. Aşağıda yer alan görsele dikkatli baktığınızda hastalığın yapısını kolayca anlarsınız.

Makatta Delik

Evet değerli arkadaşlar kıl dönmesi nasıl anlaşılır hususunda aktaracaklarım bu kadar olup, şimdi ise sizden bazı ricalarım olacaktır. Yukarıda yer alan şikayetlerden bir yada bir kaçını yaşıyorsanız mutlaka bir Proctoloji (Makat Hastalıkları) uzmanına muayene olmalısınız. İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunan Medical Art klinikleri SGK mensubu hastalara ücretsiz muayene imkanı sağlamaktadır.

Facebook İle Yorum Yapabilirsiniz
» Daha fazla göster

1 Yorum