Diş Apsesi Boşaltma Operasyonu


Yükleniyor
Reklamı Geç


5,585
 

ilk beğenen sen ol

Ekleyen / 04 Oca 2017 tarihinde yayınlandı

Oluşan çıban nasıl teşhis edilir?
Diş hekimlerine artan bir şekilde röntgen ve bazı testler sonucunda apseli diş bölgesinin tespiti gerçekleştirilir. Röntgen genellikle apseli diş ve diş etlerini bölgenin ne durumda olduğunu net biçimde göstermektedir. Bu aşamadan daha sonra dişe uygun tedavi yöntemine elbette geç kalmadan başlanması apsenin giderilmesi gerekmektedir.Diş apsesi nasıl tedavi edilir?
Diş kökünde meydana gelen apselerde genel de kanal tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Her dişçi kanal tedavisi işlemini yapabilmektedir. Ama bu işin uzmanı olan endodontistler diş kanal tedavilerini daha iyi yapabilmektedirler. Bir Takım durumlarsa kanal tedavileri tek başına yeterli diş apsesi 3olamamaktadır. Fazla ilerleyen vakalarda cerrahi bir operasyon gerekmektedir. Son çare olarak kanal tedavisi ve cerrahi durum mümkün değilse diş çekilerek yerine implant tedavisi yapılmaktadır. Diş etleri ve diş aralarında oluşan apselerde hasarlı bölgeler uygunca temizlenerek içerisi boşaltılmaktadır. Yapılan bu işlemler diş ve diş etleri uyuşturularak gerçekleştirilmektedir.

Diş apsesi olan kişi için öneriler?
Dişlerinizin günlük bakımını ihmalkârlık etmeyin,
Ağzınızı günce 4-5 kez ılık suyla çalkalayın,
Diş ipi ile diş etlerinizi temizleyiniz,
Bol bol istikrarsız tüketiniz,
Doktor tavsiyesi ilaçlarınızı kullanın,
Hekim kontrollerini ihmalkârlık etmeyin,

Diş Apsesi Kaç Günde Geçer

Diş apsesi kaç günde geçer; Çıban, vücudun herhangi bir uygun iltihap birikmesine bahşedilen addır. Bu irin, mikroplu veya steril, genelde sarımtırak renkte koyuca olabilir Diş apsesi denildiğinde ise iltihabın dişte veya diş yakınlarında oluştuğu kast edilir. Oluştuğu yere tarafından İki nesil diş apsesi vardır;
Diş kökünde ve dişle diş eti arasındaki bölgedeki çıban.

Diş kökündeki apseler; Genellikle daha önceki bir diş tedavisi sırasında olan yaraların süre içinde iltihaplanması veya çürümüş köklerin tedavi edilmemiş olmasından kaynaklanır. Eskimiş dolgular bakterilerin basit geçişine müsade vererek diş köklerinde iltihaplanmaya niçin olabilir.

Diş etlerini etkileyen apseler ise; Ağız bakımı yapılmadığında ya da akıcı yapılmadığında, diş etlerine zarar veren içeriği süresiz ağız bakım ürünleri kullanıldığında, diş etine hasar veren fazla şekerli ve asitli gıdaları sık tüketildiğinde oluşabilir. aynı zamanda diş etlerini etkileyen apseler bağışıklık sistemi zayıfladığında da ortaya çıkabilir.

Diş apsenin iyileşme süreci apsenin farkına ne vakit varıldığına yan olarak istikrarsızlık gösterebilir. Antibiyotik tedavilerle geçebileceği gibi cerrahi müdahale gerekebilir. Birçok zaman kendi kendini dışarı atmaz bu yüzden apsenin hekim tarafından yerinde görülen yöntemle çare edilmesi şarttır. Diş apsesinin teşhisi için röntgen gerekebilir.
Apsenin iyileşme süresi kişinin bağışıklık sistemine tarafından, tedavinin türüne göre, apsenin büyüklüğü ya da yerine kadar ayrı sürelerde iyileşir.

Diş Apsesi Kaç Günde Geçer
Diş apsesinin belirtileri;

Dişte ya da dişlerde zonklama, ağzı veya sızılar, boyun bölgesinde ya da diş üzerinde şişlik, alev ve bitkinlik duygusal, bir takım durumlarda kulakta duyma hissinin kaybedilmesi, sıcak veya soğuk gıdalara aleyhinde fazla hassasiyet

Diş kökünde oluşan apselerde kanal tedavisi uygulanır. Dişin durumuna tarafından bir gün ya da birkaç seferde tedavi sürebilir. Bazı durumlarda kanal tedavisi yeterli olmayacağından cerrahi tedavi ya da en son çözüm olarak diş çekimi yapılabilir.

Diş apsesi temizlendikten daha sonra asgari 6 ay baştan başa hekim kontrolü devam eder. Böylelikle kemiğin iyileşmesi, enfeksiyonun yeniden oluşup oluşmadığı, irinli bölgenin kapanıp kapanmadığı izlenir.

Diş apseler çare edilmedikçe etkisi geçmez, ağrılar ve zonklamalar devam eder. Eğer apse önemsenmez ve kendi kendine iyileşmesi beklenirse diş ve kemiklerin erimesine yol açar ve diş kaybedilir. O yüzden diş apsesi çare edilmedikçe geçmez..

Dişte apse oluştuğu durumlar tedavinin yanına; dişlerin günlük bakımını yapmaya itina uygulamak, günde 3-4 kez tuz su ile gargara yapmak, bol sıvı tüketmek, doktorun tavsiye ettiği ilaçların dışına çıkmadan ve ilaçları ahenkli kullanmak, kontrolleri ihmal etmemek, şekerli ve asitli gıda ve içeceklerden uzak durmak tedavinin en kısa sürede bitmesine tezgâhtar olacaktır.

Diş apsesi nasıl tedavi edilir Sizlere tibbivideolar.net farkıyla sunulmuştur.
Sayfamızdaki Tıbbi Bilgileri LÜTFEN PAYLAŞALIM… ➡ ➡ Sayfamız SADECE Kişisel ve Toplumsal Gelişimi Hedefler.

» DAHA FAZLA AÇIKLAMA GÖSTER

Henüz Yorum Bulunmuyor