Akıllara Zarar; Apse Drenajı Operasyonu


Yükleniyor
Reklamı Geç


4,776
 
 
3
0

Ekleyen / 30 Tem 2016 tarihinde yayınlandı

Apse, bir yerde irin birikmesidir. Bakteri enfeksiyonlarına karşı vücudun verdiği bir karşılıktır. (Latince abscessus, ayrılıp gitmek, sözcüğünden türemiştir)

Vücudun herhangi bir yerinde bir doku ya da organda oluşan apse, kendini ağrı, kızarıklık ve şişikler yaparak belli eder. Bazı apseler kendiliğinden dışarı açılır ve akar. Apse`nin açılmadığı durumlarda bu işi ameliyatla yapmak gerekir.

Sıcak ve soğuk olmak üzere ikiye ayrılır:

1- Sıcak apselerde her zaman yangılı bir dönem vardır. İrin toplandığında o bölge kızarır, ateş, ağrı ve şişlik vardır, sancı olur. Çevresi sert, ortası yumuşak ve oynaktır.

2- Soğuk apseler, kemik eklem ya da lenf bezlerinde tüberküloz basilinin yaptığı apse tipidir. Deri altında renk değişikliğine yol açmayan, ağrısız ve ateşsiz bir şişlik belirir.
Bir süre sonra ortasında yumuşama başlar, deri morlaşır, apse kendiliğinden deriye açılarak (fistülleşme) akmaya başlar.

Apse Ne Demek

Apse ne demek, vücutta doku içerisinde buluna her hangi bir yerde iltihap oluşmasına apse denir.
Apse halk arasında çıban olarak da adlandırılır. Vücutta oluşan bazı mikropların irin yani iltihaplı akıntı yapıcı özelliği vardır.

Bu tür mikroplar vücutta her hangi bir dokuda gelişirse geliştiği bölgede içi irin dolu boşluklar oluşturabilir.

Apse bir tür iltihaptır. Apseyi diğer iltihaplardan ayrı tutan özellik oluştuğu bölgedeki dokunun eriyerek içinde cerahat toplanmalıdır.
Yaralanma, damar bağlanması ya da damar tıkanıklığı nedeniyle bölgede ölü tabaka oluşur, ölü tabaka zamanla mikroorganizmalar ile dolar ve bölgede içi irin dolu bir boşluk meydana gelir. Apse iki türde gelişebilir;

Facebook İle Yorum Yapabilirsiniz
» Daha fazla göster

Henüz Yorum Bulunmuyor